GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

Wielkanoc i inne tajemnice

Wielkanoc i inne tajemnice

Wielkanoc (Easter)? Co to za nazwa? Zajączjki? Skąd się wzięły? A kolorowe pisanki? Jest wiele innych rzeczy związanych z Wielkanocą, które pozostają niewyjaśnione. Więc, podobnie do futrzastych zwierzaków, które stały się symbolem Świąt w zachodnim świecie, podążymy za królikiem niczym Alicja w Krainie Czarów, by odkryć tajemnice kryjące się za tym niezwykłym świętem.

Pochodzenie Świąt

Najważniejsze chrześcijańskie święto – Wielkanoc celebruje zmartwychwstanie Chrystusa. Wielki Post, który trwa 40 dni aż do Niedzieli Zmartwychwstania, jest czasem refleksji i odzwierciedla czas, który Jezus spędził w odosobnieniu.

Według Biblii, czas Wielkanocy to Pascha, czyli upamiętnienie wyzwolenia Żydów spod niewoli egipskiej.

Jeśli poszukamy nieco dłużej, okaże się, że święto sięga znacznie dawniej niż czasy nowożytnej religii. Wielkanoc przypada na czas przesilenia, równonocy, czyli kiedy dzień trwa tyle samo co noc. Na północy, wiosna jest czasem radosnego świętowania.

Istnieje hipoteza, że korzenie Świąt sięgają starożytnych obchodów celebrowania faz Księżyca, a także radości z powodu pierwszych plonów po czasie zimy. Jest coś niewątpliwie mistycznego i dziewiczego w powiązaniu Świąt ze Słońcem, systemem słonecznych i rozkwitającym życiem na Ziemi.

Skąd się wzięła nazwa?

Eostre – pogańska bogini wiosny i płodności jest inspiracją nazwy, którą obecnie używamy. Venerable Bede, stary mnich z długą siwą brodą, który zdobył przydomek “Ojca angielskiej historii”, napisał o niej ponad 1 300 lat temu. W głowie masz pewnie obraz profesora Dumbledore’a, prawda?

W języku polskim nazwa nawiązuje do Zmartwychwstania Jezusa, które dokonało się w Wielką Noc, na trzeci dzień po ukrzyżowaniu.

A co z zajączkiem wielkanocnym?

Wygląda na to, że symbol zajączka nawiązuje do pogańskich czasów. Znane są one z płodności i powiązane z wielkanocnym czasem nowego życia. W niemieckiej tradycji zajączek był powiązany z chrześcijańską wiarą w życie wieczne, a to dlatego, że rodzą się otwartymi oczami, stąd wiara, że żyły od zawsze.

Tradycja zajączka wielkanocnego została przeniesiona do Stanów przez niemieckich osiedleńców, którzy wyemigrowali do Pensylvanii w XVIII w.

A potem, oczywiście – czekoladowy zajączek stał się tradycją. Każdego roku w Stanach produkuje się ich 90 milionów!

Dlaczego jajka?

Poćwiczmy trochę mózg, by pomyśleć o co chodzi z obsesją wokół owalnych przedmiotów.

Tak jak zajączek wielkanocny – jajko jest symbolem nowego życia. Jajko jest wręcz symbolem tajemnicy życia. Od wieków prowadzi się flizoficzną debatę Plutarcha, który zapytał: “co było pierwsze: jajko czy kura?”.

Malowanie jajek jest częścią konceptu nowego życia, i – po raz kolejny, jest starsze niż chrześcijaństwo. Tradycja malowania jajek jest częścią “Nowruz”, perskiego święta obchodzonego w starożytności.

Kilkanaście wieków później, w brytyjskich fabrykach 1873 r. narodziła się tradycja czekoladowego jajka. Od tego czasu ludzi ogarnęło czekoladowe szaleństwo. W 2011 r., największe czekoladowe jajko zostało zrobione we Włoszech i ważyło 7,200 kg, czyli więcej niż słoń, a było wysokie na 10,39 metrów.

Tutaj Was zostawiam, z myślą o jedzeniu monstrualnej ilości czekoladowych wyborów. Smacznego!

Podróżuj razem z EF!Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj

Odkrywaj świat i ucz się języka za granicą

Dowiedz się więcej