GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

10 kroków, by studiować na wymarzonej uczelni w Wielkiej Brytanii

10 kroków, by studiować na wymarzonej uczelni w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania jest domem wielu prestiżowych uczelni wyższych, co sprawia, że wielu młodych ludzi kontynuuje tam swoją edukację. Jak większość państw, Wielka Brytania ma własny proces rekrutacji, by pomóc Ci przebrnąć przez tę drogę z sukcesem przygotowaliśmy prostą listę 10 kroków, jeśli marzysz o studiach w Wielkiej Brytanii.

1.  Rozeznaj się

Im wcześniej zaczniesz poszukiwać informacji, tym lepiej. Wybór kierunku studiów jest ciekawą i bardzo ważną decyzją. Pamiętaj, że będziesz studiował przez co najmniej trzy lata, warto by było to coś, czym naprawdę się interesujesz. Poczytaj jak najwięcej możesz o kierunku studiów, który chcesz podjąć.

2. Wybierz uczelnię wyższą

Kiedy już zdecydujesz się co chcesz studiować, wybierz uniwersytet na którym chcesz studiować. Sprawdź rankingi uczelni wyższych w Wielkiej Brytanii, ale nie koncentruj się na najbardziej prestiżowych. Lepiej sprawdzić, które uczelnie oferują najlepiej prowadzone przedmioty na wymarzonym kierunku. Zapoznaj się także z opiniami studentów.

3. Zapoznaj się z UCAS

UCAS (Universities and Colleges Admissions Service) to platforma rekrutacyjna brytyjskich uczelni wyższych. Sprawdzisz tam kierunki, którymi jesteś zainteresowany (maksymalnie możesz aplikować na 5 uniwersytetów).

Kiedy już się zarejestrujesz będziesz mógł opracować swój indywidualny profil, wejdź na stronę i przeczytaj dokładnie instrukcje. Kiedy już Twoje podanie będzie gotowe będziesz mógł przejść przez proces rekrutacyjny UCAS, który będzie od tej pory automatycznie aktualizował się.

Osoby chcące studiować medycynę, weterynarię, stomatologię oraz kierunki na uniwersytetach w Oksfordzie lub Cambridge, muszą się przygotować się na możliwą rozmowę rekrutacyjną. A wtedy Twoje zainteresowania i pasja mają błyszczeć. Przygotuj się na serię trudnych pytań, które będą wymagały drobiazgowych odpowiedzi, poćwicz ze znajomym lub z kimś z rodziny. Najlepszym sposobem jest lektura książek i artykułów naukowych w kierunku Twoich zainteresowań. Nie tylko będziesz lepiej zorientowany i przygotowany na odpowiedzi na podchwytliwe pytania, ale i nabierzesz pewności siebie.

5. Odśwież angielski

Uczelnie wyższe w Wielkiej Brytanii wymagają odpowiedniego poziomu języka angielskiego, a ten zależy od danego uniwersytetu. Jeśli angielski nie jest Twoim rodzimym językiem trzeba zdobyć odpowiedni certyfikat.

Uniwersytety najczęściej mają listę wymagań językowych, w tym różne certyfikaty, jak Cambridge English, TOEFL i IELTS (jeśli nie wiesz, do którego egzaminu przystąpić zapoznaj się z możliwościami tutaj). Aby bez problemu zdać egzamin, zainwestuj w przygotowania, nauka angielskiego w kraju angielskojęzycznym jest jednym z najefektywniejszych sposobów na szybki postęp.

6. Zdobądź doświadczenie

Tak jak gdy starasz się o nową pracę każde odpowiednie doświadczenie sprawi, że Twoje szanse na powodzenie wzrosną. Podobnie jest z procesem rekrutacyjnym na uczelnie wyższe w Wielkiej Brytanii. Czy to nowy staż, kurs letni czy też wolontariat, uniwersytety doceniają chęć i starania, by poszerzać horyzonty myślowe i zdobywać nowe umiejętności. Każde nowe doświadczenie pomoże Ci zbudować silny list motywacyjny (o tym za chwilę!) i CV.

7. Odwiedź uniwersytety

Kiedy już wybierzesz wymarzoną uczelnię wyższą, warto ją fizycznie odwiedzić. Krótka wycieczka wniesie nowe spostrzeżenia i pomoże Ci podjąć ostateczną decyzję. Jeśli masz taką możliwość, by odwiedzić wybrane uniwersytety sprawdź koniecznie kiedy organizowane są drzwi otwarte i odwiedzaj tyle, ile możesz.

To nie zawsze jest niestety możliwe, szczególnie dla studentów, którzy mieszkają daleko od Wielkiej Brytanii. Wiele uczelni wyższych oferuje wirtualne spacery, które mogą dać Ci przedsmak tego, jak uniwersytet wygląda. Sprawdź też opinię studentów, co myślą o studiowaniu w danym miejscu.

8. Popracuj nad swoim listem motywacyjnym

Wcześniej wspomniany list motywacyjny (personal statement) jest jedną z najważniejszych części postępowania rekrutacyjnego. To jednostronicowy tekst, w którym motywujesz dlaczego chcesz studiować dany kierunek i dlaczego warto na Ciebie postawić. W związku z ogromną ilością podań, które uczelnie wyższe otrzymują każdego roku, bardzo ważne jest napisać przekonujący, oryginalny list, który sprawi, że będziesz wyróżniał się z tłumu.

List motywacyjny może zwiększyć lub zrujnować Twoje szanse na studia, warto przeznaczyć na niego odpowiednią ilość czasu. Poszukaj pomocy wśród nauczycieli, członków rodziny czy fachowców, by upewnić się, że zawarłeś wszystkie potrzebne informacje. Kiedy już będziesz zadowolony z efektu swojej pracy, pamiętaj, by ktoś jeszcze list przeczytał, by wyłapać ewentualne błędy.

9. Postaraj się o referencje

Wszyscy aplikanci są zobowiązani do przedstawienia odpowiednich referencji, najczęściej napisanych przez nauczyciela czy pedagoga. Osoba polecająca powinna znać Cię bardzo dobrze, by napisać szczegółowe i odpowiednie referencje. Powinien także zasięgnąć wiedzy u Twoich nauczycieli, by mógł napisać coś o Twoich dobrych stronach i osiągnięciach naukowych.

10. Wyślij potrzebne dokumenty (i pilnuj terminów!)

Kiedy już wybrałeś swoją wymarzoną uczelnię wyższą i znasz orientacyjnie swoje końcowe oceny, masz referencje i idealny list motywacyjny jesteś gotowy, by aplikować!

Zanim wyślesz swoje podanie, pamiętaj by kilkakrotnie je przeczytać, by wyłapać wszelkie możliwe błędy. Warto dać komuś do sprawdzenia, zanim wprawisz całą rekrutacyjną maszynę w ruch. Kiedy już wszystko będzie sprawdzony – wysyłaj podanie.

Pamiętaj, terminy są następujące: 15 października dla medycyny, weterynarii i stomatologii oraz studentów aplikujących na studia w Oksfordzie i Cambridge i 15 stycznia dla innych uczelni. Powodzenia!

Ucz się angielskiego z EF!Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj

Odkrywaj świat i ucz się języka za granicą

Dowiedz się więcej