GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

11 rzeczy, których uczysz się podczas podróży

11 rzeczy, których uczysz się podczas podróży

Ten, który powraca z podróży nie jest tym samym, który wyjechał” – przysłowie chińskie

Podróżowanie zmienia nasze życie i uczy nas o samych sobie i o świecie, w którym żyjemy. Stajemy się nader poetyczni i sentymentalni ucząc się konstruowania budżetu, organizowania i pakowania. Podróżowanie jest jednym z najbardziej ekscytujących i przynoszących radość sposobów na stawanie się lepszym człowiekiem – mamy na to jedenaście dowodów!

1. Jak decydować jak profesjonalista

W domu wiesz gdzie pójść na zakupy i co zamówić w Twojej ulubionej pizzerii. Kiedy podróżujesz, ogólnie rzecz biorąc nie wiesz nic. Co więcej, ilość decyzji do podjęcia jest przytłaczająca. Zaczynając od jedzenie po nocleg i rozkład jazdy autobusów. Na początku może być trudno, ale z czasem przyjdzie pewność w podejmowaniu decyzji. To cenna umiejętność, która sprawi że poczujesz się dobrze sam ze sobą.

2. Jak być ekspertem w planowaniu budżetu

Podróżując musisz mieć pewność, że Twoje pieniądze starczą na tygodnie, a nawet miesiące. Zmienią się Twoje priorytety – spontaniczne zakupy zastąpią skrupulatnie planowane wydatki. W tym samym czasie nauczysz się, kiedy zaoszczędzić, a kiedy zaszaleć. Tydzień stołowania się w supermarkecie, by uzbierać pieniądze na nurkowanie na Wielkiej Rafie Koralowej? Tak, poproszę!

3. Jak się zrelaksować i być elastycznym

Dobrze jest mieć plan, pamiętaj jednak, że po drodze może on się zmienić. Autobusy i pociągi spóźnią się, przyjdą trudne chwile. I to wszystko jest jak najbardziej w porządku. Nie stresuj się planami i biletami. W podróżowaniu nie chodzi o odkrywanie miejsc zgodnie z ustaloną listą. Podróżowanie to tworzenie dobrych historii do dzielenia się z innymi.

4. Jak zacząć mówić

Konieczność komunikowania się w języku obcym, by kupić jedzenie, zwiedzić miejsca czy znaleźć nocleg, a nie po to, by dostać dobrą ocenę, jest najlepszym sposobem, by się go nauczyć. W ten sposób poznasz nowych ludzi, miejscową kulturę i odkryjesz radość z podróżowania. Nie ważne, gdzie się wybierasz, zawsze naucz się kilku zwrotów w lokalnym języku. Co jak co, ale to miejscowi znają najlepsze bary, restauracje i skróty.

5. Jak być wdzięcznym

Odwiedzisz bezcenne miejsca i doświadczysz wielu rzeczy po raz pierwszy. Coś co jest trudne do zrozumienia teraz, przyjdzie łatwiej gdy będziesz starszy. Przebywanie w nowym otoczeniu sprawi, że zaczniesz doceniać drobne rzeczy, które sprawiają, że życie jest ekscytujące, a wspomnienia niezapomniane. Podróżowanie przypomina nam, by iść przez życie nie tylko z otwartymi oczami i uszami, ale przede wszystkim z otwartą głową.

6. Jak z pozoru nieistotne drobiazgi mają znaczenie

Kiedy podróżujesz, szybko zauważasz, jak mało albo, jesli spojrzeć z drugiej strony, jak wielu istotnych rzeczy potrzebujesz, by być szczęśliwym. I nie chodzi tyko o ciągnięcie za sobą walizki, co zwykle jest utrapieniem. Podróżowanie jest idealnym sposobem na uporządkowanie Twojego życia, zarówno psychicznego jak i fizycznego. Na szczęście wspomnienia nie zabierają dużo miejsca w Twoim plecaku, i zdecydowanie szybko nauczysz się błyskawicznego i sprawnego pakowania.

7. Jak wyjechać, by powrócić

Wiele ważnych życiowych pytań znalazło swą odpowiedź podczas podróżowania. Trudno powiedzieć, co dokładnie czyni odkrywanie świata idealnym dla zbierania i układania myśli w sensowną całość. Może to inny klimat, brak prysznica albo ten piękny zachód słońca, który właśnie widziałeś. Kiedy dodasz do tego fakt, że w podróży dosłownie i w przeności nabierasz dystansu do swojego codziennego życia, wówczas masz idealny przepis na rozwiązanie wszystkich życiowych problemów.

8. Jak cieszyć się własnym towarzystwem

Żyjemy w świecie, w którym pozostawanie w kontakcie z innymi nie sprawia większego trudu. Umiejętność bycia samemu bez odczuwania samotności jest obecnie jedną z najbardziej niedocenianych rzeczy. Kiedy podróżujesz, prawdopodobnie w pewnym momencie zostaniesz sam i będziesz musiał się nauczyć, jak cieszyć się własnym towarzystwem. Kiedy to osiągniesz Twoje życie zdecydowanie na tym skorzysta.

9. Jak znaleźć przyjaciół gdziekolwiek się znajdziesz

Kiedy jesteś w podróży, po pewnym czasie zaczynasz zauważać ludzi z wielkimi plecakami, wygodnymi ciuchami i wyjątkowym blaskiem w oczach. To, co jest niezwykłe w poznawaniu kolejnych podróżników, tomożliwość dzielenia się przeżytymi historiami, podróżowania razem przez pewien czas, wymiany wskazówek i porad zanim się rozdzielicie. Niektórzy ludzie pomogą Ci z Twoim plecakiem, a inni staną się przyjaciółmi na całe życie.

10. Jak wędrować bez dostępu do Internetu

Podróżuj, chwytając dzień bez zamartwiania się, jak to wygląda na Instagramie czy Facebooku. Ilość polubień i udostępnień nie jest czymś, czym warto zawracać sobie głowę. Podróżowanie jest dobrym czasem, by się odłączyć – dosłownie i w przenośni. Nie stresuj się sztucznym utrzymywaniem kontaktów i fotografowaniem wszystkiego. Po prostu bądź, patrz i podziwiaj.

11. Jak uczyć się nowych rzeczy

Podróżowanie jest idealną okazją, by wyjść ze swojej strefy komfortu – motywujące sentencje mówią, że właśnie tam zaczyna się życie. Zapytaj się o drogę, używając tych pięciu słów po chińsku, jakie znasz. Zwiedź nowe miasto bez mapy i zjedz smażone świerszcze na śniadanie. Nie narażaj się bez potrzeby na niebezpieczeństwo, po prostu bądź żądny przygód i spróbuj tylu nowych rzeczy, ile możesz.

Podróżuj i ucz się językaDowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj