GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

13 rzeczy, których nie wiedziałeś o Halloween

13 rzeczy, których nie wiedziałeś o Halloween

Podnieś swój poziom adrenaliny udając się do nawiedzonego domu, wydrąż lampion z dyni przy trzaskającym ognisku i rozkoszuj się przydziałem cukierków na corocznym zlocie. Łatwo zrozumieć, dlaczego Halloween jest najbardziej lubianym świętem w roku, szczególnie w USA. Przyjrzyjmy się trzynastu zabawnym i mrożącym krew w żyłach faktom na temat 31 października.

1. DAWNO, DAWNO TEMU…

Możesz wierzyć lub nie, miejsce narodzin Halloween to nie fabryka cukru. Święto jest obchodzone od około sześciu tysięcy lat i, jak podają wierzenia, ma swoje korzenie w Irlandii w 4000 r. przed Chrystusem.

2. ŻYWY LUB MARTWY

Halloween ma swoje korzenie w storożytnych dożynkach celtyckich „Samhain”. Ówcześni Celtowie wierzyli, że 31 października granica między światem żywych a umarłych nieco się zaciera, umarli wracają na Ziemię i sieją spustoszenie pośród żyjących. Jedyny istniejący sposób na odstrasznie złych duchów to przyodzianie strojów i założenie masek.

3. WIELKA KASA

Zaraz po Bożym Narodzeniu, Halloween jest najbardziej skomercjalizowanym świętem w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie wydają na nie ok. 6,9 miliardów dolarów, z czego większość idzie na słodycze, kostiumy i imprezy. Co zaskakujące, spora ilość pieniędzy jest przeznaczana na przebrania dla zwierząt domowych.

4. A CO MA DO TEGO TITANIC?

Z 6,9 miliarda dolarów wydawanych corocznie w USA na Halloween, 2,08 miliarda przeznaczana jest na cukierki. Ile łakoci możesz kupić za te pieniądze? Mniej więcej 272 milionów kilogramów, co równa się sześciu Titanicom.

5. DIETA HALLOWEEN

Przeciętny Amerykanin zjada podczas Halloween ok. 1,6 kilogramów cukierków, tyle co waży chihuahua w kostiumie Halloween.

6. POROZMAWIAJMY O CUKRZE

Zabawa cukierek-albo-psikus, co oznacza przebieranie się i proszenie sąsiadów o cukierek, może okazać się pyszną przygodą zwieńczoną sukcesem. Podczas Halloween dzieci spożywają ok. 7000 kalorii (musiałbyś zjeść sześćdziesiąt sześć bananów, aby uzyskać ten sam efekt).

7. Uuuuu!

Boisz się Halloween? Może to być oznaka Samhainofobii – lęku przed Halloween.

8. CZAROWNI****CA NA MIOTLE

Podczas Halloween wywiń ubranie na lewą stronę i chodź do tyłu. Zgodnie z tradycją, zapewnia to ujrzenie czarownicy o północy.

9. OLBRZYMIA DYNIA

Nacięższa dynia na świecie wyrosła w ogrodzie w Szwajcarii. Ważyła ponad 951 kilogramów, tyle co mały samochód.

10. JACK O’LANTERNS – LAMPIONY Z WYDRĄŻONEJ DYNI

Dynie i Halloween to jedno, tak samo jak słodycze i Halloween. Drążenie i rzeźbienie w dyni podczas Halloween to nie tylko dobra zabawa, ale zgodnie z wierzeniami lampion odstrasza złe duchy, więc nie wahaj się i drąż ile możesz!

11. PRZESTRZEGAJ ZASAD

Zabawa cukierek-albo-psikus (trick-or-treat) jest przeznaczona tylko dla dzieci. Niektóre miasta w USA posunęły się jeszcze dalej: zabroniły udziału w zabawie dzieciom powyżej dwunastego roku. W niektórych miejscach nastolatkowie, którzy złamali zakaz, mogą zapłacić grzywnę do tysiąca dolarów (cukierek, który ma siedem tysiący kalorii z pewnością nie jest wart takiej kary!).

12. MALEŃKI PAJĄCZEK

Nie bój się, jeśli zobaczysz pająka podczas Halloween. Zgodnie z wierzeniami, jest to dusza ukochanej osoby, która obserwuje Cię z góry.

13. (PRAWDOPODOBNIE) ZROBISZ BŁĄD W PISOWNI SŁOWA HALLOWEEN

Tak, my także zrobiliśmy błąd. Poprawna pisownia słowa „Halloween” to „Hallowe’en”.

Poznaj obcą kulturę razem z EF!Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj