GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

5 powodów, by dać swojemu dziecku możliwości, których nigdy nie mieliśmy

5 powodów, by dać swojemu dziecku możliwości, których nigdy nie mieliśmy

Dobrze wiemy jak lubisz patrzeć jak Twoje dziecko dorasta, zmienia się, uczy, a także rozwija wyrażanie własnej opinii. Choć także możesz odczuwać pewien niepokój widząc jak szybko dorośleje, chcąc utrzymać je pod swoimi skrzydłami przez całe życie. Nie jest łatwo obserwować, że Twoje dziecko zmienia się w dorosłą osobę. A wiesz co jest jeszcze trudniejsze? Nie pozwalanie dziecku na rozwój osobisty. Wraz z edukacją, dbaniem o dziecko i miłością, czas spędzony za granicą jest cennym wkładem w przyszłość Twojego dziecka, w szczególności we współczesnym zglobalizowanym świecie.

Nawet jeśli nie miałeś możliwości podróżowania, nauki i życia za granicą kiedy byłeś młodszy, podajemy 5 powodów, dla których warto ułatwić to kolejnej generacji:

1. Pozwól, by poznał nowych znajomych

Nie ma jak w domu, gdzie ulice miast i życie jest znane, choć świat jest znacznie większy niż codzienność, w której się obracamy. Badania pokazały, że interakcje i relacje, które tworzymy z ludźmi są znacznie ważniejsze niż bogactwo czy status społeczny i są nieodzowne dla poczucia szczęścia. Dla młodych ludzi  niezwykle istotne jest znalezienie grona “swoich ludzi”. Grupy społeczne są wszystkim dla młodego człowieka, dla którego wsparcie (lub jego brak) wpływa na rozumienie siebie i swojego miejsca na świcie. Świetnie, że Twoje dziecko ma ważnych dla siebie ludzi w mieście rodzinnym (rodzice, rodzeństwo, dalsza rodzina, przyjaciele), ale jest różnica pomiędzy “naszymi ludźmi” a ludźmi, którzy otaczają nas w życiu codziennym. Ludzie, którzy zaliczą się do “bandy” Twojego dziecka będą dzielili z nim podobne zainteresowania, cele, a to sprawia, że ludzie czują się ze sobą dobrze.

Dzięki podróżowaniu i nauce za granicą młodzi ludzie w sposób naturalny przebywają ze znajomymi, którzy dzielą podobne zainteresowania i wartości. Czas ten może być intensywny i wymagający, a grupa poznanych znajomych może okazać się bliska do końca życia.

2. Pomóż mu poczuć się jak w domu wszędzie i ze wszystkimi

Jeśli jest jedna rzecz, która łączy ludzi studiujących czy pracujących za granicą, czy też podróżujących: pomimo różnic kulturowych i językowych wszyscy jesteśmy do siebie podobni. Być może teraz, nastolatek albo osoba wchodząca w dorosłość może tego nie doceniać. Z wierzchu, z daleka czy przez kurtynę wiadomości albo niebieskie światło smartfona może się wydawać, że niewiele łączy ludzi z Chin, Singapuru, Australii, USA, Francji, Argentyny czy RPA. Lecz jeśli pozwolisz dziecku korzystać z życia, uczyć się, poznawać nowych ludzi w jednym z tych miejsc (albo innym!) będziesz mógł obserwować jak świat Twojego dziecka otwiera się, a empatia i rozumienie innych wzrasta.

3. Pomóż nauczyć się języka

Nie ma lepszego sposobu na naukę nowego języka i zdobycie pewności siebie niż pobyt za granicą. Lekcje języka i lekcja życia są nieocenione, a w dzisiejszym świecie i na dzisiejszym rynku pracy dwujęzyczność i obycie kulturowe znaczą naprawdę wiele. A to oznacza, że młodzi ludzie, którzy nie mają doświadczenia pracy w przynajmniej jednym języku obcym i nie rozumieją różnic kulturowych ryzykują utratę szansy w międzynarodowym środowisku pracy. Korzyści płynące z nauki języka obcego nie mają końca: od wzrostu sprawności umysłowej po zmniejszenie zagrożenia demencją po zwiększenie możliwości międzynarodowej kariery.

4. Spraw, by świat znacznie się zmniejszył, a możliwości były na wyciągnięcie ręki

Po pierwszym kroku ku międzynarodowej przygodzie, kolejne będą znacznie łatwiejsze. Uwierz: początkowe poczucie niepokoju czy zdenerwowania, które odczuwa Twoja córka lub Twój syn znikną po czasie, a potem będą chcieli jeszcze więcej nowych wyzwań i przygód! Pewność przychodzi w momencie kiedy podważymy przekonanie, że różnimy się od siebie (patrz punkt drugi), a motywacja i pewność siebie wzrosną kiedy podejmiemy wyzwanie!

5. Wyposaż w umiejętności, które potrzebuje

A teraz bardziej niż kiedykolwiek wcześniej w życiu twojego dziecka ludzie są politycznie i kulturowo podzieleni. W wielu miejscach na świecie emocje i niepewność niebezpiecznie wzrastają. Twoje dziecko jest częścią generacji myślicieli, polityków, rodziców, liderów i ludzi, którzy będą tworzyć historię reszty obecnego stulecia. Młodzi muszą zostać wyposażeni w umiejętności, które efektywnie będą kształtować świat, który po nas odziedziczą. Czas spędzony za granicą to świetny sposób, by pomóc im rozwinąć potrzebne umiejętności.

Podróżowanie, zanurzenie się w kulturę i nauka języka obcego wspomagają rozwój samodzielności, kreatywności, otwartości umysłowej, umiejętności rozwiązywania problemów, a to wszystko jest potrzebne przyszłym liderom i obywatelom, którzy będą umieli krytycznie myśleć i budować przyszłe społeczeństwo.

Podróżuj razem z EF!Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj

Odkrywaj świat i ucz się języka za granicą

Dowiedz się więcej