GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

7 faktów, które musisz znać o piłce nożnej – Włochy

7 faktów, które musisz znać o piłce nożnej – Włochy

Po Brazylii (5 zwycięstw) i reprezentacji Niemiec (4 zwycięstwa) drużyna Włoch zajmuje 3. miejsce pod względem wygranych Mistrzostw Świata FIFA. Włosi zajęli pierwsze miejsce 1934, 1938, 1982 i 2006 (dwukrotnie zajmowali także II miejsce: 1970 oraz 1994 – w obu przypadkach przegrywając z Brazylią).

Sprawdż co wiesz o włoskiej piłce nożnej. Prezentujemy najważniejsze fakty.

1. GLI AZZURRI

Kolorem drużyny z półwyspu Apenińskiego jest niebieski (po włosku: azzurro), ma to związek z barwami dynastii królewskiej, która zjednoczyła Włochy w 1861 r. Jedna z najpopularniejszych stadionowych przyśpiewek to _Forza Azzurr_i, co można przetłumaczyć na: „siła niebieskich”.

2. GWIAZDY STADIONU

Najwiecej goli dla włoskiej drużyny strzelił Luigi Riva – 35 goli w 42 meczach!

Claudio Marchisio swój pseudonim „Prince” (Książę) zyskał za sprawą stylowego sposobu ubierania się.

Najwięcej występów w kadrze miał Gianluigi “Gigi” Buffon. Zeszłe Mistrzostwa były piątymi w jego karierze.

Mario Balotelli ciągle zmienia uczesanie na coraz bardziej wymyślne i szalone. Balotelli jest prawdziwym talentem i ma prawdopodobnie najbardziej lojalnych kibiców, którzy potrafią wiele mu wybaczyć.

Daniele De Rossi – przez lata w czasie gry pod zwykłą koszulką z krótkim rękawem nosił koszulkę z długim – jako talizman czy, by ukryć ogromną ilość tatuaży?

3. “KSIĄDZ”

W 2010 roku Cesare Prandelli zastąpił Marcello Lippi na stanowisku trenera narodowej reprezentacji Włoch. Stał się ogromnie popularny od czasu, kiedy cały kraj okazał mu wsparcie po niespodziewanej śmierci jego żony w 2007 r. Swój przydomek „Ksiądz” zawdzięcza surowemu kodeksowi etycznemu Zdarzyło mu się zrezygnować z przyjęcia do takich wybitnych piłkarzy jak Balotelli czy De Rossi, ponieważ złamali zasady obowiązujące na boisku i poza nim. Prandelli nakłonił zawodników, by byli bardziej skromni wobec swoich fanów. Będąc bardzo religijnym człowiekiem, zaprosił księdza do asystowania drużynie podczas przygotowań do Mundialu w Centrum Technicznym w Coverciano. Po Mistrzostwach w 2014 roku zastąpił go Antonio Conte.

4. PIŁKARSKI SLANG “IN ITALIANO”

Jeśli oglądasz mecz we Włoszech lub z paroma włoskimi kibicami, powinieneś znać trochę piłkarskich zwrotów w ich rodzimym języku:

Fuorigioco–  spalony

Centrocampo – pomocnik

Attaccante  – atakujący

Difensore– obrońca

Capitano– kapitan

Arbitro– sędzia

Calcio di rigore – seria rzutów karnych

Tempo supplementare – czas dodatkowy

Calcio di punizione – rzut wolny

Calciod’angolo – rzut rożny

5. PIŁKA NOŻNA, PRZYJACIELE I JEDZENIE

Mecze piłki nożnej są kolejnym powodem dla Włochów, by spotkać się z rodziną i znajomymi i delektować się fantastycznym jedzeniem: spaghetti, sałatkami albo po prostu pizzą na wynos. Sporo ludzi ogląda mecze w domu, choć w restauracjach i barach także ustawione są wielkie ekrany, by grupy znajomych mogły się tam spotkać i oglądać tę piękną grę.

6. PIŁKARSKIE ZAWOŁANIA

Po-po-popopo-popo“: remake piosenki “SevenNationArmy” White Stripes, stał się największym hitem podczas Mundialu w 2006 r. w Niemczech. Wciąż jest jedną z najbardziej popularnych i chwytliwych piosenek śpiewanych przez kibiców.

Fratellid’Italia, l’Italias’èdesta, Dell’elmo di Scipio, S’ècinta la testa…”: włoski hymn narodowy od 1946 r., wciąż jest klasyczną melodią śpiewaną przez kibiców.

I-ta-lia, I-ta-lia, I-ta-lia…”:  prosta mantra wszystkich kibiców, często słyszana na stadionie.

Poznaj więcej okrzyków, sprawdź #languageoffootballcampaign.

7. i TAŃCZ AŻ DO ŚWITU

Każy mecz piłki nożnej to wielkie święto dla Włochów. Sprawdź piłkarski kalendarz i przyjedź do Włoch właśnie wtedy! Czekają Cię śpiewy i tańce na ulicy wśród klaksonów samochodów. A jeśli okaże się, że Włosi zwyciężyli, przygotuj się na ulice pełne imprez z ludźmi ubranymi na niebiesko lub zielono-biało-czerwono – kolory ich ukochanej flagi!

Zdjęcia Steve lyon Flickr / Creative Commons

Wyjedź do Włoch i przeżyj piłkarską przygodę!Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj