Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
Menu

Dlaczego warto uczyć się angielskiego? 7 powodów

Dlaczego warto uczyć się angielskiego? 7 powodów

Dobrze wiemy co chodzi Ci po głowie, zastanawiasz się czy nauka angielskiego jest dobrze spożytkowanym czasem. Komunikujesz się już w jednym języku, który dobrze Ci służy, prawda? Jasne. Jeśli tylko nie chcesz podróżować, uczyć się za granicą, pracować w międzynarodowym środowisku, poznawać inne kultury i nowych ludzi. Jeśli jednak to brzmi dla Ciebie dobrze, znajomość angielskiego będzie Ci potrzebna.

Angielski jest oficjalnym językiem w 55 krajach, a szeroko rozpowszechnionym w ponad 100

Na liście znajdują się kraje najbardziej „oczywiste” tj. Australia, Nowa Zelandia, Wielka Brytania, USA, Kanada i RPA, ale na tym lista się nie kończy. Angielski jest oficjalnym językiem w wielu afrykańskich i azjatyckich krajach oraz karaibskich. Pomyśl o Kenii, Nigerii, Filipinach, Jamajce, Wyspach Bahama, Indiach, Singapurze, Fidżi i Vanatu i wielu innych krajach, w których spokojnie możesz uciąć pogawędkę z miejscowymi po angielsku.

Ponad 2 miliardy ludzi mówi po angielsku

Z uwagi na popularność angielski został uznany na „język światowy” albo „lingua franca”. Jako rodzimym językiem włada nim ponad 360 milionów ludzi, co sprawia, że jest on trzecim pod względem powszechności po chińskim i hiszpańskim. Co więcej, niemal 2 miliardy ludzi posługuje się nim jako pierwszym, drugim, trzecim, a nawet czwartym językiem. Tylko w Europie 38% porozumiewa się po angielsku na komunikatywnym poziomie. Jeśli zdecydujesz się na naukę tylko jednego języka obcego i chcesz uzyskać wymierne korzyści, zdecyduj się na angielski.

#1 międzynarodowej komunikacji

Od tradycyjnych materiałów typu papierowe instrukcje po relacje międzynarodowe, angielski wyprzedza inne języki. Jest głównym językiem akademickim, transportu morskiego i lotniczego. Jest oficjalnym językiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, ONZ, Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, NATO, Interpolu i Unii Europejskiej. Jeśli zdecydowałeś się na naukę angielskiego, by robić karierę międzynarodową albo pracować w dyplomacji, nie przejmuj się jeśli od razu nie osiągniesz biegłości. Skup się na podstawie, a potem rozwijaj umiejętności w pisaniu i zdobywaj pewność w mówieniu, pomyśl nad studiami w anglojęzycznym kraju, co da Ci najszybszy postęp.

Angielski dominuje w sztuce, kulturze, rozrywce…

Jest mnóstwo powodów dlaczego angielski jest liderem komunikacji, pośród nich są elastyczność, możliwości rozwoju, podobieństwo do innych języków i duża baza ludzi, którzy posługują się angielskim na co dzień. Spójrz tylko na bezsprzeczne prowadzenie w przemyśle filmowym (w szczególności amerykański przemysł rozrywkowy i media, który wygenerował niemal 30% zysków w 2012 r.) i w przemyśle muzycznym oraz na różnorodność angielskojęzycznych seriali na takiej platformie jak Netflix.

…i biznesie

Angielski jest głównym narzędziem światowej bankowości i biznesu, gdzie największe firmy, w tym Sodexo, Yokohama, Honda i Siemens, uznały angielski za język firmy albo wykonały kroki w tym kierunku. Język światowego handlu jest także zdominowany przez angielski, jako że dopinanie umów musi być prowadzone w języku, którym posługują się wszystkie strony (czyli zazwyczaj angielskim). W świecie nauki, angielski obowiązuje w kwestii opracowywania definicji czy publikowania teorii, a co za tym idzie jest też językiem wyższej edukacji.

Do 2050 roku połowa świata będzie mówiła po angielsku

Już teraz 1/4 światowej populacji mówi po angielsku, a kolejne miliony się go uczą. Szacuje się, że do 2050 roku połowa świata będzie się nim komunikować. Taka językowa dominacja była dotychczas nieznana i zrzucenie angielskiego z pozycji lidera jest mało prawdopodobne jak twierdzi wielu ekspertów, w tym lingwista John McWhorter z Manhattan Institute, mimo że inne języki jak francuski, hiszpański i chiński także rosną na popularności; „jest dla mnie wybitnie niejasne jaki mechanizm mógłby pozbawić angielskiego warunków do rozwoju”.

Potrzebujesz angielskiego, by komunikować się ze światem

Niezależnie czy Twoim celem jest podróżowanie po świecie, poznawanie innych kultur czy ludzi, którzy mówią po angielsku, rozwój kariery międzynarodowej, biznesu czy nauka za granicą – angielski pomoże Ci osiągnąć te cele. I pamiętaj: odkąd angielski rośnie na popularności nie należy już tylko do „native speakers”, a do całego świata – czyli i do Ciebie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ucz się angielskiego z EF!Dowiedz się więcej

Udostępnij ten artykuł

Latest post from Języki