Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
Menu

Jak skorzystać z pierwszego wyjazdu na kurs zagraniczny

Jak skorzystać z pierwszego wyjazdu na kurs zagraniczny

Sporo doświadczenia można nabyć spędzając czas za granicą i ucząc się jednocześnie. Weź głęboki oddech, tygodnie i miesiące umkną Ci jak z bicza strzelił. Potrzebujesz lepszego planu? Zapoznaj się z naszymi 10 poradami, by skorzystać maksymalnie z wyjazdu na kurs zagraniczny:

1. PRZYGOTUJ SIĘ

Zostawienie pracy papierkowej na ostatnią chwilę wprowadzi niepotrzebny stres. Zanim wyjedziesz zapytaj swojego doradcę ds. kursów językowych, nauczycieli, ludzi, którzy odbyli podobny kurs, jak się dobrze przygotować. Co ważne, pamiętaj o ubezpieczeniu, budżecie, pogodzie i transporcie z lotniska.

2. POSTAW SOBIE CELE

Jeśli chcesz mówić świetnie w obcym języku, skoncentruj się na obranym celu i pracuj ciężko, by go osiągnąć, i nie podchodź do tego z nonszalancją. To nie oznacza, że nie będziesz dobrze się bawić, bez żadnych wątpliwości spędzisz wyjątkowy czas. Pamiętaj, że kurs jest niesamowitą szansą, by nabyć nowe umiejętności, które pomogą Ci w karierze zawodowej.

3. ZANURZ SIĘ W MIEJSCOWEJ KULTURZE

Oprócz nauki kilku fraz miejscowego języka, kursanci, którzy decydują się na naukę za granicą zbierają informacje na temat swojego nowego miejsca zamieszkania zanim wsiądą do samolotu. Poszukaj książek, filmów, jedzenia i muzyki, które mogą Cię zainspirować. Zapoznaj się z nazwiskami znanych autorów książek, piosenkarzy, sportowców, aktorów i sprawdź czy nie są przypadkiem organizowane w czasie Twojego kursu wydarzenia kulturalne. W ten sposób nawiążesz kontakt z nowym miejscem i będziesz mógł bez problemu rozpocząć rozmowę na ciekawy temat.

4. OTWÓRZ UMYSŁ

Często słyszana rada, która ma swój głęboki sens: jest to absolutnie niezbędne! Nie przylatuj do kraju, którego nie znasz z głową pełną stereotypów. Zamiast tego otwórz oczy, zrelaksuj się i oddychaj głęboko, szybko zobaczysz, że wiele domysłów na temat życia za granicą nie ma racji bytu. Oprzyj się pokusie myślenia i mówienia: „W moim kraju robimy inaczej”. Zamiast tego pozwól się porwać przygodzie!

5. PYTAJ MIEJSCOWYCH

Jeśli nie wiesz jak się zachować w nowej sytuacji – rozejrzyj się wokoło. Miejscowi są Twoimi najlepszymi doradcami! Kiedy tylko przyjedziesz dobrym pomysłem będzie zapytanie się swojej rodziny goszczącej albo nauczycieli o miejscowe zwyczaje i niepisane zasady. Kontynuuj zadawanie pytań przez cały okres swojego pobytu.

6. UCZ SIĘ NOWYCH RZECZY

Oczywiście, jedziesz do Barcelony na semestr nauki hiszpańskiego, albo do San Diego, by popracować nad swoim angielskim, nie zamykaj się jednak na inne doświadczenia. Być może zostaniesz zaproszony na salsę, lekcje gotowania albo odkrywanie światowej klasy parku narodowego. Zgoda na doświadczanie nowych rzeczy pozwoli Ci przywieźć do domu arsenał umiejętności, o które nigdy byś siebie nie podejrzewał.

7. ZMIERZ SIĘ Z (PRAWDOPODOBNĄ) TĘSKNOTĄ ZA DOMEM

Ukrywanie czy ignorowanie tych uczuć tylko pogorszy sprawę. Możesz uniknąć, bądź też ulżyć tęsknocie, utrzymując regularny kontakt z rodziną i znajomymi. Dzwoń, pisz, czatuj, prowadź bloga, dowiaduj się co u nich słychać, i dziel się informacjami ze swojego życia. Nie zapomnij jednak o nowych znajomych, tyle jest do odkrycia! Terapia zajęciowa jest dobrym sposobem na zmierzenie się z tęsknotą za domem. Co więcej: pobyt za granicą nie trwa wiecznie, i może nawet po powrocie zatęsknisz za swoim tymczasowym domem!

8. ZAPLANUJ BUDŻET

Postaraj się oprzeć pokusie wydawania pieniędzy na drobiazgi, jedzenie na mieście i tradycyjne ręczne wyroby. Pamiętaj, że będziesz za granicą przez kilka miesięcy i musi Ci wystarczyć pieniędzy do końca wyjazdu. Aby dobrze zaplanować budżet obserwuj gdzie jedzą i robią zakupy miejscowi. Unikaj płacenia więcej niż jest to potrzebne za transport i usługi pytając nauczycieli i rodziny goszczącej o ceny w danym miejscu. Nasza najlepsza rada? Jeśli tylko pozwala Ci na to wiza, rozejrzyj się za pracą tymczasową. Nie tylko zasilisz swój budżet, ale i też znacznie podszkolisz język!

9. POSZERZ GRONO ZNAJOMYCH

Po zajęciach nie biegnij prosto do swoich znajomych z kursu, ale postaraj się nawiązać przyjaźnie z miejscowymi. Zaprzyjaźnienie się z przynajmniej jednym miejscowym nie tylko pomoże Ci zrozumieć lepiej nową kulturę, ale też przyniesie zaproszenia na wydarzenia kulturalne i sportowe oraz rozmaite festiwale.

10. UCZ SIĘ!

Żeby przypadkiem nie umknęło Ci dlaczego wyjechałeś za granicę. Przyjdzie moment, kiedy będzie sporo nauki, zaczniesz tęsknić za domem, albo po prostu wszystkiego Ci się odechce. Odłóż na bok wszystkie wątpliwości! Może to zabrzmi banalnie, ale takie doświadczenie zdarza się raz w życiu! Jeśli tylko dobrze wszystko sobie zaplanujesz będziesz cieszył się korzyściami do końca życia!

 

Podróżuj razem z EF!Dowiedz się więcej

Udostępnij ten artykuł

Latest post from Języki