GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

Nowy rok – nowy język? 8 porad jak to urzeczywistnić

Nowy rok – nowy język? 8 porad jak to urzeczywistnić

Jeśli jeszcze nie masz postanowienia noworocznego, jesteś w dobrym miejscu: nauka języka może właśnie nim być. Dlaczego? Doda Ci to skrzydeł. Staniesz się bardziej pewny siebie, poprawi Ci się pamięć, podróżowanie będzie przynosiło więcej radości, a przede wszystkim nowy język podniesie Twoje kwalifikacje i przyniesie pieniądze. Brzmi jak noworoczny strzał w dziesiątkę, prawda? By wszystko szło jak po maśle, podajemy kilka wskazówek, by nauka języka przynosiła entuzjazm i przyjemność.

1. POSTAW NA REALNE CELE

Nie chcę psuć Ci zabawy, ale bardzo prawdopodobne, że nie opanujesz hiszpańskiego w tydzień, a nawet w miesiąc, ale nauczysz się liczyć do 100 albo zapamiętasz jak odmienić 10 czasowników nieregularnych w 10 dni. Im bardziej realne są cele, tym łatwiej będzie je osiągnąć, co sprawia, że cały proces nauki przynosi więcej satysfakcji. Jeśli skupisz się na małych krokach, staną się one częścią codziennej rutyny, a po paru tygodniach będziesz odrabiał pracę domową z chińskiego jadąc autobusem, albo powtarzać słówka podczas treningu.

2. BĄDŹ KONKRETNY

Mówienie, że chcesz nauczyć się angielskiego jest świetnym postanowieniem, ale bardziej efektywne będzie postawienie sobie konkretnego celu. Może przed końcem roku chcesz oglądać amerykańskie filmy bez napisów, czytać książkę bez pomocy słownika albo zamówić rybę z frytkami w Londynie jak prawdziwy Brytyjczyk. Dobre postanowienia mają zauważalne i przynoszące satysfakcje rezultaty. Upewnij się, że Twój plan nauki ma konkretne cele, które mogą być podzielone na małe kroki.

3. WYBIERZ METODĘ

Jest wiele dostępnych sposobów, które pomogą Ci w nauce języka – podcasty, aplikacje na telefon, wyjazdy językowa za granicę, tandemy językowe, zajęcia online i tradycyjne. Wybierz metodę, która najbardziej Ci odpowiada. Jeśli nie lubisz uczyć się samodzielnie, podcasty mogą nie być najlepszym pomysłem, zamiast tego znajdź partnera do tandemu, albo zapisz się na kurs językowy. Znalezienie metody, która będzie Ci odpowiadać może zająć Ci trochę czasu, ale to część całej przygody, która pomoże Ci osiągnąć cel.

4. ZAPLANUJ PRZESTOJE

Przyjdą dni, a nawet tygodnie, kiedy nic nie będzie sprawiało przyjemności, będziesz zarobiony w szkole albo pracy, a włoska gramatyka będzie ostatnią rzeczą, na którą będziesz miał ochotę, bez znaczenia jak bardzo będziesz chciał pojechać do Rzymu i jeść gelato w cieniu Koloseum. Jeśli brak Ci czasu i sił, by zmagać się z przymiotnikami i przysłówkami, nie martw się, to jak najbardziej normalne. Nie poddawaj się napotykając kłopoty, zamiast tego weź się za siebie i zacznij tam, gdzie skończyłeś. Nie od razu Rzym zbudowano.

5. SPRAWDZAJ SWÓJ POSTĘP

Pomimo że rozwiazywanie testów nie brzmi jak dobra zabawa, jest bardzo ważne, by sprawdzać swoje postępy. Jest pełno aplikacji i kursów, które mają w pakiecie testy, które musisz zdać, zanim przyjdziesz do następnego poziomu zaawansowania. W Internacie możesz znaleźć sporo darmowych testów online, za pomocą których sprawdzisz swoją wiedzę. Jeśli jednak nie jesteś fanem testów, a jesteś zdeterminowany, by oglądać filmy bez napisów, skup się na krótkich filmikach (jak np. zwiastuny filmowe), albo kreskówkach, by sprawdzić ile materiału opanowałeś.

6. POWIEDZ ZNAJOMYM O SWOIM POSTANOWIENIU

Jeśli uczysz się w tandemie językowym, albo zapisałeś się na kurs, automatycznie będziesz miał motywację, by odrobić pracę domową, ale jeśli wolisz uczyć się samodzielnie, powiadom swoich znajomych bądź rodzinę, albo nawet FB o swoich planach. Znajomi będą mogli sprawdzać Twoje postępy i być małym batem, którego wszyscy czasem potrzebujemy.

7. DBAJ O SIEBIE I BAW SIĘ DOBRZE

Jeśli skupisz się na małych krokach, będzie znacznie łatwiej zobaczyć rezultaty i sprawdzić, czego się już nauczyłeś. Za każdym razem kiedy osiągniesz pożądany poziom, spraw sobie nagrodę, kup sobie ciastko (albo trzy) albo koszulkę, którą włożysz podczas następnych wakacji. Oczywiście, możesz też świętować opanowanie nowych japońskich słówek idąc na sushi i poćwiczyć język w realu.

Ok, jest jeszcze jeden powód, dla którego powinieneś nauczyć się nowego języka w rok: jest to jedno z niewielu postanowień, które posiada drogę na skróty, która naprawdę przynosi rezultaty.

8. SPAKUJ WALIZKI I WYJEDŹ ZA GRANICĘ

Jeśli chcesz przyspieszyć cały proces i doświadczyć wszystkich wymienionych wyżej korzyści w ekspresowym czasie, nauka wybranego języka za granicą może być idealnym postanowieniem w nowym roku. Nowe słówka i ogarnianie gramatyki podróżując, przynosi tyle radości ile ilość pieczątek w paszporcie. Może nie jesteśmy obiektywni, ale powiedzmy sobie szczerze, nie ma nic lepszego niż takie postanowienie.

Podróżuj razem z EF!Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj

Odkrywaj świat i ucz się języka za granicą

Dowiedz się więcej