GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

Rzuciłeś szkołę? Jak wykorzystać sytuację, by sprecyzować swoje plany na przyszłość

Rzuciłeś szkołę? Jak wykorzystać sytuację, by sprecyzować swoje plany na przyszłość

Z jakiekolwiek przyczyny okazało się, że opuściłeś mury uniwersytetu wcześniej niż się tego spodziewałeś. To może być nieco przerażające, choć nie oznacza wcale poddania się, a raczej sposobność, by rozpracować swoją przyszłość, która może być tym, czego pragniesz od życia.

Zaplanuj pierwszy krok

Powrót do domu jest prawdopodobnie pierwszą rzeczą, którą zrobisz po tym jak opuścisz uczelnię. Nie przyzwyczajaj się zbyt szybko do starych obowiązków, raczej przyjmij to miejsce jako wygodną, tymczasową bazę, punkt startowy na przyszłość. Nie musisz mieć zaplanowanego całego życia, ale pomyśl trochę nad tym co będzie “dalej”, czy to wyjazd za granicę czy może staż.

Zarezerwuj lot i zamieszkaj za granicą

Jednym z najlepszych sposobów na zaplanowanie swojej przyszłości jest spędzenie trochę czasu w innym kraju. Pobyt za granicą i próba zrozumienia codziennego życia pomoże odnaleźć Ci siebie.

I nie mówimy tutaj o krótkich wakacjach, a o zamieszkaniu gdzieś na dłużej. Znajdź fajną pracę i spędź kilka miesięcy w kompletnie nowym mieście, albo też zapisz się na kurs za granicą i zapełnij szarą przestrzeń między uszami nowym językiem.

Poznawaj ludzi i twórz przyjaźnie

Podczas studiów poznawanie nowych ludzi przychodzi w parze z nauką. Nieustannie jesteś wystawiony na nowe twarze, które widzisz w aulach, akademiku czy na imprezach. W rezultacie ciągle zawierasz nowe znajomości, czy tego chcesz czy też nie.

Kiedy opuszczasz mury uczelni będziesz musiał wykazać więcej wysiłku, by poznać nowych ludzi. Możesz na przykład zapisać się na jakieś zajęcia, wrócić do starego hobby, odnowić kontakt ze starymi znajomymi czy też nawet pogadać ze znajomymi swoich rodziców. Możesz poszukać kogoś, kto pomoże Ci zdobyć doświadczenie zawodowe, tak ważne dla Twojej przyszłości. Być może zainspirujesz się nową drogą, o której nigdy wcześniej nie myślałeś.

Ucz się nowych umiejętności

Kto powiedział, że nie można połączyć przyjemne z pożytecznym podczas budowania mocnego CV? Czas zainwestować w siebie i zamiast uczyć się do egzaminów, możesz poświęcić czas na uczenie się nowych rzeczy, np. nowego języka, wolontariat czy zaangażować się w aktywności lokalnej społeczności. Nie tylko nabierzesz pewności siebie, ale i przyszli pracodawcy będą mieli o Tobie dobre zdanie, kiedy zobaczą, że pożytecznie spędzasz czas wolny.

Zdobywaj doświadczenie zawodowe

Jest tylko jeden sposób, by sprawdzić czy lubisz swoją pracę czy nie: po prostu musisz spróbować. Doświadczenie zawodowe jest idealnym startem każdej kariery i nie musisz wcale podpisywać umowy i poświęcać kilku lat, by “zobaczyć jak to będzie”. Daj sobie rok czy dwa na zdobycia doświadczenia zawodowego i zrób staż w firmie czy instytucji, w których myślisz, że byś się odnalazł. A wtedy przekonasz się co będzie (lub nie!) Ci odpowiadać.

Pod koniec 12 miesięcy będziesz miał jaśniejszy obraz sytuacji i tego, czego chcesz od życia. Jeśli masz płatną pracę, albo też bezpłatny staż w połączeniu z pracą na pół etatu, będziesz miał stały dopływ gotówki i poczucie niezależności.

Ucz się nowego języka z EF!Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj

Odkrywaj świat i ucz się języka za granicą

Dowiedz się więcej