GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

10 filmów i programów podróżniczych, które obudzą w Tobie chęć podróżowania

10 filmów i programów podróżniczych, które obudzą w Tobie chęć podróżowania

Wybierasz się za granicę? Dobry pomysł! Kupiłeś już bilet na samolot, Twój plan zwiedzania jest ustalony i poczytałeś co nie co na temat miejsca, do którego się wybierasz. A teraz najgorsza część: czekanie. Skróć sobie ten proces, oglądająd 10 filmów i programów telewizyjnych, które zabiorą Cię daleko, daleko. Nawet jeśli nie planujesz wyjazdu w tej chwili, obudzisz w sobie żyłkę podróżnika i ruszysz się z kanapy. Kolejne kroki należą do Ciebie.

1. W drodze

Niezależnie czy przeczytałeś książkę Jack’a Kerouac’a z 1957 r. czy nie, ten film sprawi, że natychmiast będziesz chciał wyruszyć w drogę. Fabuła jest oparta na podróży autora książki po Stanach Zjednoczonych w późnych latach 40-stych i opisuje jak stał się prominentną figurą “Beat Generation”. Tzw. pokolenie bitników odrzuciło konwencjonalny styl życia i zaczęło tworzyć bohemę. Jeśli lubisz nurty kontrkulturowe, ten film jest dla Ciebie.

2. Amelia

Przenieś się do cudacznego świata uroczej paryżanki. Spójrz na miast oczami Amelii, od Montmartre po Rue Lepic, kiedy to stara się zbliżyć do chłopaka, który jej się podoba. Jej próby, by zaprosić go na randkę przekraczają wszystko, co większość z nas robi dla miłości (hej, w końcu to tylko film!), ale wciąż: warto film obejrzeć. Niecodzienna osobowość Amelii i nieśmiałość jaśnieją dzięki monologowi wewnętrznemu, którym dzieli się z widzami. Dla niektórych może być do przesłodzone, ale polubisz widoki Paryża i podróżującego krasnala ogrodowego (mój ulubiony wątek).

3. Przed wschodem słońca

Miłość od pierwsze wejrzenia. Czy w ogóle istnieje? Kto wie. Ale kto nie marzył o podróży za granicę i romans na jedną noc? W tym klasyku występują Ethan Hawke i Julie Delpy, dwoje młodych dorosłych, którym wszystko to, co we wstępie, właśnie się przytrafia. Spotykają się w pociągu i decydują się spędzić jeden dzień (i noc) w Wiedniu, zanim ich drogi się rozejdą. Jest romantycznie, dowcipnie i będziesz mógł podziwiać przepiękne widoki Wiednia.

4. Dzienniki motocyklowe

Nieco prywatny wgląd w życie Che Guevary, film pełen akcji o dojrzewaniu, którego akcja dzieje się w latach 50-tych w Ameryce Południowej. Fabuła oparta jest o dziennik Che Guevary, dowiadujemy się jak niesprawiedliwość, której był świadkiem podczas podróży, głównie dotykająca biedne klasy społeczne, wpłynęła na niego jako na lidera rewolucji. Pięknie sfilmowany, dobrze napisane dialogi, koniecznie obejrzyj!

5.  Into the Wild

Film oparty o prawdziwą historię Christopher’a McCandless’a może złamać Ci serce. W 1992 r.  24-letni McCandless wyrusza w podróż na Alaskę, by uciec od nowoczesnego świata, bierze ze sobą niewiele ponad 10 funtów ryżu, strzelbę i kilka książek. Wszyscy tęsknimy za wolnością, ale ten film stawia pytanie: jakim kosztem? Czasem zapominamy, że wszystko za czym tęsknimy możemy odkryć w nas samych. Wolność jest ważna, ale to ludzie wokół nas sprawia, że życie jest wyjątkowe.

6. BBC Planet Earth

Ten niesamowity dokument przeniesie Cię nad oceany i w dżungle na całym świecie. Każdy odcinek trwa 45 min i sprawi, że będziesz chciał koniecznie zobaczyć dane miejsca. Jeśli możesz, oglądaj serial w HD jeśli nie chcesz ominąć przepięknych kolorów i detali (krople wody na liściach nigdy nie wyglądały tak wyjątkowo).

**7. I twoją matkę też (**Y Tu Mamá También)

Podróże samochodem mogą być nieobliczalnym romansem. Dwójka nastolatków i jedna kobieta wsiadają w samochód, by odkryć ukrytą plaże. Ten zmysłowy film o wkraczaniu w dojrzałość zabiera nas w szaloną podróż przez Oaxaca (Meksyk). Dramat rozwija się wraz z uczuciami, które bohaterowie mają do siebie i konsekwencjami czynów z przeszłości. Czasem masz wrażenie opery mydlanej, ale z doskonałą obsadą aktorską. W pakiecie poznajemy przepiękny, acz pełen cierpienia region Meksyku, gdzie ponad 76% ludzi żyje na skraju ubóstwa.

8. Expedition Happiness

“Mniej znaczy więcej” – to motto niemieckiej młodej pary, która adaptuje do podróży stary amerykański autobus szkolny i wyrusza w drogę z Alaski do Meksyku. Obserwuj jak zmienia się dla nich definicja “domu”, w trakcie dokumentowania życia podczas podróży przez nieskalaną północnoamerykańską naturę. Para nie jest już razem, ale to w żadnym wypadku nie niszczy hipsterskiej atmosfery między nimi.

9. Anthony Bourdain: Miejsca nieznane

Koniecznie musisz zobaczyć obsypany nagrodami show Anthony’ego Bourdain’a. Genialny sarkazm jest witany z serdecznym entuzjazmem w trakcie podróży dookoła świata, przy okazji odkrywając wachlarz kultur i kuchni. Show ma 11 sezonów, więcej niż trzeba, by zainspirować Cię, by ruszyć w drogę. Spoczywaj w pokoju, Tony.

10. Sekretne życie Waltera Mitty

Jeśli zdecydujesz się wybrać się jedną pozycję z listy, zdecyduj się właśnie na tą. Nie miałem żadnych oczekiwać co do tego filmu, a wciągnął mnie na dobre. Postać Ben’a Stiller’a jest już klasyką, uroczy nieudacznik, do którego od razu nabierzesz do niego sympatii. Będąc introwertykiem jestem w stanie zrozumieć jak czasem męczy się z okazywaniem uczyć i ucieka w swój własny świat. Film jest genialną mieszanką rzeczywistości z fantazją, wydobywają myśli: “a co jeśli?”, które myślę każdy z nas ma. Podkreśla odwagę wzięcia życia w swoje ręce i spełnianie marzeń. Jedna ze scen w Islandii przeszła już do historii kina i sprawi, że Twój puls znacznie przyspieszy i czym prędzej pobiegniesz do najbliższego sklepu z łyżwami.

Podróżuj razem z EF!Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj

Odkrywaj świat i ucz się języka za granicą

Dowiedz się więcej