GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

7 ciekawostek językowych, które Cię zaskoczą

7 ciekawostek językowych, które Cię zaskoczą

Pytanie jak będziemy się komunikować w przyszłości jest tematem gorących dyskusji – mamy już zdanie na ten temat jeśli jesteś ciekawy, ale jakkolwiek będzie przyjrzyjmy się bogactwu i różnorodności niemal 7000 języków, którymi posługują się ludzie na całym świecie.

Podajemy się ciekawostek językowych, które mogą Cię zaintrygować:

1. Tajemniczy język Basków

Język, którym posługuje się ok 7000 mieszkańców w kraju Basków, małym terytorium Francji należącym (kontrowersyjnie) do Hiszpanii, jest tak unikatowy, że trudno go porównać do jakiegolwiek innego, nawet eksperci nie są w stanie powiedzieć skąd się wywodzi. Mówi się, że jest tak stary, że jest prekursorem wszystkich języków europejskich.

2. Istnieje język, który ma zaledwie 12 liter

Ludzie na wyspie Bougainville, nieopodal Papui i Nowej Gwinei posługują się językiem, który ma zaledwie 12 liter. Możesz sobie wyobrazić, że to żadna przyjemność grać tam w Scrabble (albo jest to bardzo łatwe).

3. Dystrybucja literek w Scrabble różni się między językami

A jeśli mowa już o Scrabble, dystrybucja kostek w międzynarodowej wersji gry mówi wiele o językach: np. w Polsce literka “Z” jest piątą najbardziej popularną, a w Finlandii najbardziej popularne są “T” i “N”. W Słowenii i Katalonii “E” zajmuje pierwszą pozycję, podobnie jak w angielskim.

4. Najwięcej języków vs najwięcej słów

Papua i Nowa Gwinea jest krajem z największą ilością języków – 840. Podczas gdy angielski ma najwięcej słów, bo ok 750 000 (kolejne dodawane są co tydzień).

5. USA nie ma oficjalnego języka

Pomimo faktu, że angielski jest pierwszym językiem wielu Amerykanów, w tym biznesu, mediów i polityki, nie jest oficjalnym językiem Stanów Zjednoczonych. Dlaczego? A dlatego, że takiego nie ma, pomimo że jest dominującym językiem od czasu kolonizacji w XVII wieku nigdy nie był oficjalnie uznanym językiem państwowym.

6. Angielski i francuski są wszędzie

Angielski jest nauczany w każdym kraju na świecie, ale czy wiedziałeś, że również francuski? Pomimo tego mandaryński jest najczęściej używanym językiem na świecie. Angielski, francuski – co na to powiecie?

7. Jest słowo określające język bliźniaków

Czasami bliźniaki mówią przez siebie opracowanym językiem, szczególnie gdy są młodzi i nawet jest na to słowo – kryptofazja, która brzmi jak szalona impreza Halloween.

Ucz się języków z EF!Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj