GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

Barcelona: 8 porad, by żyć la vida local

Barcelona: 8 porad, by żyć la vida local

Barcelona jest jednym z niezwykłych, bajecznych, wzruszających i intensywnie urzekających miast w Europie. Wciśnięta między góry i morze, jest jak tęczowe lody, których mama nie pozwoliłaby Ci zjeść kiedy byłeś mały. Barcelona to fluorescencyjny mix kolorów i smaków, który poprawi humor każdemu. Aby udowodnić, że miasto tętni życiem, nie ważne gdzie zdecydujesz się porzucić utarta trasę, przygotowaliśmy osiem najlepszych miejsc w Barcelonie z dala od turystycznych pułapek (pomimo że jedno czy dwa turystyczne miejsca w Barcelonie są warte wizyty).

1. POZWÓL SOBIE NA CHWILE ZAPOMNIENIA W PIEKARNI CAELUM

Niezawodnym sposobem na podniesienie poziomu cukru we krwi jest wizyta w Carrer Palla i Carrer dels Banys-Nous. Rozmaite ciasta i ciasteczka kuszą na wystawie sklepowej, wabiąc niewinnego przechodnia (spójrz na załączony obrazek). Słodkości w Caelum są przygotowywane przez zakonnice i smakują zaiście bosko. Pozwól sobie na chwile słodkiego zapomnienia w salonie sklepu, albo zejdź na dół po schodach do pomieszczenie w sam raz na popołudniową herbatkę.

2. ODKRYJ HISTORIĘ W NARODOWEJ BIBLIOTECE KATALONII

Miłośnicy książek i architektury z lubością zagubią się pośród łukowatych sklepień i buchających zielenią dziedzińców Narodowej Biblioteki Katalonii. Świątynia dla słowa pisanego, nawet pracując z Google nad digitalizacja zbiorów publicznych. Niektóre działy biblioteki sięgają XV wieku i pierwotnie były zarządzane przez szpital. Kiedy już Twój wewnętrzny mól książkowy jest usatysfakcjonowany, zrób sobie przerwę na malowniczym dziedzińcu zanim wybierzesz się do urokliwej kawiarenki pod jednym z łukowych sklepień.

3. ZRÓB ZAKUPY NA MERCAT DE SANT ANTONI

Nieco obok krzykliwej i turystycznej Boquería, Mercat de Sant Antoni jest przepięknym miejscem na skraju dzielnicy Raval. Zajrzyj tam, by w ciągu tygodnia zapełnić swoją lodówkę świeżymi warzywami i owocami oraz rybą, a podczas weekendu, by wyszukać ciekawe książki, monety i tekstylia na usytuowanym obok ryneczku kolekcjonerskim.

4. ODPOCZYNEK I KONTEMPLACJA NA PLAÇA DE ST FELIP NERI

Przy wejściu do dzielnicy żydowskiej w Barcelonie, zniszczone mury Plaça de St Felip Neri, są świadkiem hiszpańskiej wojny domowej w 1938 r. i bombardowania na rozkaz generała Franco. Obecnie ten urokliwy kącik z fontanną jest niezwykle spokojnym miejscem, idealnym na popołudniowy odpoczynek.

5. ZAINSPIRUJ SIĘ DZIELNICĄ RAVAL

W przeszłości rozświetlona neonami dzielnica niepolecana turystom, pełna zgiełku i tłoku Raval pokazuje swoją jaśniejszą stronę. Bary, galerie sztuki, kawiarnie, niekończące się parady kolorowych artystów ludowych, kąciki kultury (zajrzyj do okupowanego przez deskorolkarzy muzeum MACBA) znalazły tu swoje miejsce. Wszystko po to, by zmienić ponury obraz dzielnicy. Podczas gdy mieszkańcy Barcelony wciąż będą Cię ostrzegać przed kieszonkowcami i innymi nieciekawymi typami, ta wijąca się, czarująca i nieco chaotyczna dzielnica przyciąga eklektyczną energią, pełną różnorodności, które zdecydowanie są warte Twojego czasu.

6. PODZIWIAJ BAZYLIKĘ DE SANTA MARÍA DEL MAR

Jeśli zachwyca Cię styl gotycki, umieść wysoko na liście rzeczy do zobaczenia w Barcelonie ten 650-letni kościół. W dzielnica Ribera bazylika Santa Maria del Mar jest nieprzeniknionym, niezwykłym budynkiem, który zapierze Ci dech w piersiach, szczególnie w dżdżysty dzień kiedy romans wisi w powietrzu. Bazylika jest zaiście zachwycająca, nie zapomnij zebrać opadniętej szczęki z ziemi kiedy w końcu zdecydujesz się z niej wyjść.

7. ABSORBUJ NOWY JĘZYK I RACZ SIĘ CAFÉ CON LECHE

Barcelona jest miastem wielokulturowym, zarówno rdzenni mieszkańcy jak i przyjezdni bardzo lubią uczyć się języków obcych (rdzenni mieszkańcy Katalonii są dwujęzyczni, mówią po katalońsku i po hiszpańsku). Jeśli przyjechałeś do Barcelony, by podszlifować swój hiszpański, albo po prostu chcesz żyć życiem miejscowych, polecamy spędzić trochę czasu w tętniących życiem centrach handlowych lub w kawiarenkach z wyśmienitą cafe con leche. Idealny sposób na załapanie nowych słówek i fraz, które sprawią, że w krótkim czasie będziesz mówił jak miejscowy.

8. ŚWIĘTUJ PODCZAS LA MERCÈ FESTIVAL

Wrzesień jest szczególnym miesiącem w Barcelonie. Wszyscy wychodzą na miasto, by wziąć udział w gigantycznej imprezie na cześć patrona Barcelony Mare de Deu de la Mercè i nadchodzącej jesieni. Via Laietana bucha niezliczoną ilością parad, pełnych bębniarzy, tancerzy, pokazów fire show i Correfoc: biegaczy przebranych za diabłów z olbrzymimi zimnymi ogniami, które rozbłyskują w tłumie ludzi (nie martw się, jest to bardziej bezpieczne niż się wydaje).

Zdjęcie Stéphane Goldstein, Flickr / Creative Commons

Podróżuj razem z EF!Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj