Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
Menu

Dlaczego bezpłatny urlop może być najlepszą rzeczą w życiu jaką zrobiłeś – i jak go wykorzystać

Dlaczego bezpłatny urlop może być najlepszą rzeczą w życiu jaką zrobiłeś – i jak go wykorzystać

Zwolnienie obrotów może być naprawdę trudnym zadaniem, ale każdy kto się na to zdecydował wie, że jest to jedna z najlepszych rzeczy w życiu, którą zrobił. Co jak co, ale oprócz należnego czasu na wakacje decyzja o wzięciu urlopu bezpłatnego jest świadoma i dorosła. Przedstawiamy listę powodów dla których taki urlop może być ważnym punktem w Twoim CV i czego możesz się spodziewać, jeśli się na niego zdecydujesz.

Pobłażanie sobie? W żadnym wypadku

Odpuść sobie myślenie, że urlop bezpłatny jest pobłażaniem sobie. Po prawdzie, zauważenie, że potrzebne Ci wolne, by oczyścić umysł, zresetować się, czy po prostu nauczyć się czegoś nowego jest kluczowym znakiem zdrowej emocjonalnej świadomości, której każdy trzeźwo myślący szef będzie szukał! Tylko pomyśl: czemu nie potrzebowałbyś nieco odpoczynku po bieganiu bez końca, dlaczego myślisz, że powinieneś pracować bez żadnej przerwy na horyzoncie?

Lepsza produktywność

W przeciwieństwie do tego co Twój zajęty mózg próbuje Ci powiedzieć, wzięcie wolnego może oznaczać lepszą produktywność i morale po tym jak wrócisz do pracy. Motywacja, kreatywność i elastyczność mogą słabnąć wraz z faktem „uwięzienia” w pracy, a czas wolny jest idealnym antidotum na tę niedogodność.

Zrewiduj swoje cele

Być może czas wolny sprawi, że zmienisz podejście do celów zawodowych i to jest jak najbardziej ok! To naturalne, że od czasu do czasu potrzebujemy zrewidować nasze plany. Czas wolny sprawi, że nabierzesz energii, by podjąć inne stanowisko w swojej firmie, założyć własną działalność, nauczyć się czegoś nowego albo całkowicie zmienić kierunek swoich działań.

Postaw na kreatywność

Wszyscy mamy inne zainteresowania i trudno jest znaleźć czas, by o nie dbać pomiędzy 9:00 a 17:00. Urlop bezpłatny jest idealnym czasem, by poświęcić go na rozwijanie własnych projektów, pomysłów i natchnień. Czas, który spędzisz z dala od codziennej pracy pozwoli Ci na pochylenie się nad pomysłami, które chodziły Ci po głowie lub wypełniały strony Twojego dziennika. Nigdy nie wiesz dokąd Cię one poprowadzą.

Naucz się czegoś nowego

Co jest lepszego od przeznaczenia czasu wolnego na naukę czegoś nowego tak, abyś wrócił do życia zawodowego z nowym kopem? Jeśli kiedykolwiek chciałeś się nauczyć nowego języka, tańca, gotowania, jazdy konnej, ogrodnictwa, Photoshopa czy też wspinaczki – urlop bezpłatny jest na to najlepszym czasem. Bonus: otwarcie swojego umysłu (niezależnie czy to na naukę czy też w rozsądnej ilości odpoczynek) także wpływa pozytywnie na rozwój kreatywności i elastyczności.

Powróć do…

…samego siebie, rodziny, znajomych, natury, zainteresowań i marzeń. Spędź czas na pisanie w dzienniku, myśleniu, marzeniach, wróć do swoich mentorów, wybierz się na kawę ze znajomymi, ugotuj coś z rodziną i nigdzie się nie spiesz.

Podróżuj

Czym byłby czas wolny bez możliwości doświadczenia czegoś nowego? Czy to połączenie nauki z podróżowaniem (nauka francuskiego we Francji, ktoś chętny?) czy też podróżowanie dla przyjemności poznawania nowej kultury, Twój paszport i stan umysłu podziękują Ci za tę przerwę.

Zorganizuj się

Wiele z nas patrzy na swój dom i widzi morze niezrobionych spraw: meble do skręcenia, przepisy do wypróbowania, ściany do pomalowania, ogród do zagospodarowania, obrazy do powieszenia. A po dniu spędzonym w pracy nie do końca masz ochotę się tym wszystkim zająć, prawda? A nie ma nic lepszego niż poczucie spełnienia, po dobrze wykonanym zadaniu.

Zamień się w mola książkowego

Czy może masz stosik książek obok swojego łóżka, które czekają na przeczytanie? Z pewnością. Możesz próbować, ale w roboczym tygodniu, nie ma wystarczającej ilości czasu, by czytać w spokoju: powoli rozsmakowywać się w lekturze. To samo dzieje się z nagraniami, które odłożyłeś na później, ale nigdy nie znalazłeś na nie czasu. Pozwól sobie na godzinę za godziną nieprzerwanego czytania czy słuchania przy niekończących się filiżankach kawy czy herbaty.

Naładuj swoje ciało i umysł

Okazuje się, że zdolność produktywna naszego mózgu maleje, w miarę gdy wymagamy od niego więcej. W skrócie mówiąc: zawsze będzie tak, że jeśli będziesz dawać z siebie co raz więcej, bez otrzymywania w zamian, w końcu skończy się to wypaleniem. Wzięcie trochę wolnego, nawet bezpłatnego, spowoduje podładowanie baterii i zaowocuje zdrowiem emocjonalnym i fizycznym. Spożytkuj ten czas na to, by się wyspać, dobrze zjeść, zobaczyć ze znajomymi albo po prostu nic nie robić.

Z daleka od nieróbstwa, bezpłatny urlop może być inteligentną inwestycją w rozwój osobisty lub zawodowy, pozytywnie wpływającym na jakość życia. Podziękują Ci za to Twoja kreatywność, produktywność, grono znajomych, poczucie własnej wartości, poczucie balansu między pracą a życiem prywatnym.

 

Podróżuj razem z EF!Dowiedz się więcej

Udostępnij ten artykuł

Latest post from Kariera