Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
Menu

Jak odbyć rozmowę kwalifikacyjną na skype: 5 wskazówek

Jak odbyć rozmowę kwalifikacyjną na skype: 5 wskazówek

W czasach, kiedy coraz więcej osób szukających pracy chce i może się przeprowadzić, by podjąć nową pracę, wideorozmowy kwalifikacyjne zyskują na popularności. Łatwiej i taniej rozmawiać za pomocą Internetu niż podróżować do innego miasta lub państwa, szczególnie na pierwszym etapie rozmów. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, by mieć na stopach swoją ulubioną parę futrzanych kapci, jednocześnie pracując nad swoim rozwojem zawodowym.

Pomimo tego, że jesteśmy przyzwyczajeni do komunikowania się przez Internet na czatach, odbycie rozmowy kwalifikacyjnej przez Skype nie jest takie proste, jak się wydaje. Całkowicie polegasz wówczas na technologii i potrzebujesz wprawy, by wypracować sobie poczucie komfortu i pewności siebie przed ekranem. Poznaj 5 kroków, które pomoga Ci poczuć się pewnie i zdobyć wymarzoną pracę.

1. PRZYGOTUJ SIĘ

Wybierz odpowiednie imię na Skype i zdjęcie profilowe. Sprawdź, czy połączenie internetowe jest stabilne, Twoja kamerka i mikrofon działają, a bateria w laptopie jest naładowana. Małe słuchawki pomogą Ci wyeliminować pogłos. Zawczasu dowiedz się też, jak rozwiązać problemy w sytuacji, gdy połączenie internetowe zawiedzie. A przede wszystkim zachowaj spokój, gdy napotkasz problemy techniczne – nic tak szybko nie zrujnuje Twoich szans na zdobycie pracy, jak przeklinanie przed kamerą podczas rozmowy ze swoim przyszłym pracodawcą.

2. POĆWICZ NA SUCHO

Jeśli pierwszy raz masz rozmowę kwalifikacyjną na Skype, znajdź kolegę, który zechciałby z Tobą przećwiczyć możliwie najczarniejsze scenariusze. Niech Ci pomoże podjąć decyzję dotyczącą wyglądu pomieszczenia, w którym będziesz rozmawiać, oświetlenia, a także tego, w co się ubierzesz. Usiądź na krześle, które jest wygodne i wystarczająco wysokie, by połowa Twojego ciała była widoczna w kamerze. Powinieneś wiedzieć, jak wysłać i odebrać pliki, wyciszyć głośniki i jak zawiesić rozmowę. Miej pod ręką szklankę wody oraz wydrukowaną i elektroniczną wersję korespondencji z przyszłym pracodawcą, w szczególności CV i list motywacyjny.

3. STWÓRZ OTOCZENIE, KTÓRE MASZ POD KONTROLĄ

Rozmawiaj w cichym otoczeniu. Zamknij wszystkie okna, wycisz swój telefon, pozbądź się wszystkich współlokatorów i zwierząt, które nie są złotą rybką. Posprzątaj widoczną za Tobą przestrzeń i odpowiednio ustaw swoją kamerkę internetową przed rozpoczęciem rozmowy. Po prostu spraw, by Twój rozmówca nie myślał, że przez pokój, w którym rozmawiasz, przeszło tornado. Sprawdź czy nie ma żadnego jasnego światła za Tobą lub czy Twoja twarz nie jest za ciemna (i przyprawia o gęsią skórkę).

4. UBIERZ SIĘ TAK, BY PRZYCIĄGNĄĆ SUKCES

Niech Ci nie przyjdzie do głowy, by zrezygnować z przejrzenia rzeczy w swojej szafie. Postaraj się wejść w sposób myślenia przeprowadzającego rozmowę. Ubierz się profesjonalnie od stóp do głów. Niech Ci przypadniek nie przyjdzie do głowy pomysł, by zrezygnować ze spodni! Nigdy nie wiesz czy nie będziesz musiał wstać. Najlepsza rada to ubrać się tak, jakbyś wychodził z domu na spotkanie z pracodawcą twarzą w twarz. Nie ubieraj się w krzykliwe kolory albo wąskie paski, które w kamerze wyglądają niewyraźnie i błyszczą się. Upewnij się, że Twój ubiór nie kłóci się bądź nie zlewa się tłem, na którym rozmawiasz.

5. NAWIĄŻ (EKRANOWO) KONTAKT WZROKOWY

Postaraj się patrzeć w kamerkę internetową – odpowiednik kontaktu wzrokowego na Skype. Jeśli wpatrujesz się w wizerunek przeprowadzającego rozmowę na ekranie będzie to trochę wyglądało tak, jakbyś patrzył w bok. Jeśli chcesz zrobić notatki, pisz w notesie. Pisanie na klawiaturze komputera może rozpraszać osobę, która przeprowadza z Tobą rozmowę. Skype pozwala na zamknięcie okienka z Twoim obrazem wideo, ale radzę by tego nie robić – sprawdzaj co jakiś czas, jak prezentujesz się Ty i Twoja przestrzeń.

Studia i praca za granicą z EFDowiedz się więcej

Udostępnij ten artykuł

Latest post from Kariera