GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

Jak się zachować za granicą: Paryż bez faux-pas

Jak się zachować za granicą: Paryż bez faux-pas

Podczas podróży można się wiele nauczyć. A czasem można też najeść się wstydu. Trzy najważniejsze cele na wakacje to: zwiedzić okolicę, zasmakować lokalnej kuchni i nie wyjść na turystę-ignoranta, którego nie obchodzą miejscowe zwyczaje. Abyś nie martwić się tym ostatnim i móc skupić się na zwiedzaniu i jedzeniu, przygotowaliśmy parę porad na temat sztuki savoir vivre, byś uniknął faux-pas (gafy) i zyskał uznanie miejscowych.

Jak tytuł wskazuje, zaczynamy od Francji, a więc jeśli tylko wybierasz się do modnego Paryża lub słonecznej Nicei, nasza lista jest dla Ciebie!

DZIEŃ DOBRY!

Francuzi mają opinię uprzejmych i tego samego oczekują od innych, dlatego zawsze witaj się ze wszystkimi, których spotkasz, przyjacielskim „Bonjour!”.

UŚCISK DŁONI

Jeśli widzisz się z kimś po raz pierwszy, nie zapomnij o uścisku dłoni – wystarczy krótki i delikatny, połączony z kontaktem wzrokowym. Na pewno zrobisz dobre pierwsze wrażenie!

CMOK

Czas pójść o krok dalej. Aby zupełnie poprawnie przywitać sie po francysku należy to zrobić całusem! Ale uwaga! Nie mówimy o francuskim pocałunku tylko o delikatnym buziaku w policzek wśród przyjaciół – le bisou. Kryje się tu mały haczyk – na południu Francji obdarzamy się dwoma, czasem trzema pocałunkami, na północy zazwyczaj dwoma. Czasem zdarzy się jeden, czasem cztery – kto wie, może spotkasz kogoś z południa w północnej części kraju. Dlatego też bądź uważny podczas powitania i pozwól drugiej osobie przejąć pałeczkę – jeśli nachyla się do Ciebie drugim policzkiem, czas na kolejnego buziaka!

NAPOJE BEZ KOSTEK LODU

Podobnie jak w wielu innych krajach europejskich, do wody i innych napojów zazwyczaj nie dodaje się lodu. Jeśli chcesz się wtopić w tłum, nie pytaj o lód.

NAUCZ SIĘ FRANCUSKIEGO (OUI!)

Nie musisz oczywiście dyskutować po francusku na temat polityki, jednak opanowanie podstaw może znacznie ułatwić Ci życie. Oto krótki słowniczek przydatnych francuskich zwrotów grzecznościowych:

bonjour – dzień dobry

bonsoir – dobry wieczór

au revoir – do widzenia

merci – dziękuję

excusez-moi madame / monsieur – przepraszam pana/panią

bonne journée – miłego dnia

bonne soirée – miłego wieczoru

enchanté – miło mi

s’il vous plaît – proszę

je vous en prie – proszę uprzejmie

ZRELAKSUJ SIĘ I CIESZ POSIŁKIEM

Francuzi uwielbiają jedzenie – podstawowym elementem francuskiej kultury jest siedzenie i delektowanie się każdym kęsem. Nie biegnij przez miasto pochłaniając w pośpiechu drugie śniadanie, chyba że nie przeszkadzają Ci krzywe spojrzenia przechodniów.

NA MIEJSCA, GOTOWI, BON APPETIT!

Jeśli jesz posiłek w większej grupie, nie podnoś widelca, dopóki nie usłyszysz kogoś mówiącego „bon appetit!” – co nie tylko znaczy smacznego, ale jest też sygnałem, że można zacząć już jeść.

SZTUĆCE W DŁOń

Widelec zawsze trzymamy w lewej ręce, nóż w prawej! Zaimponuj swoim towarzyszom przy stole, nadziewając (a nie zgarniając) jedzenie. Kiedy już skończycie posiłek, połóż nóż i widelec równolegle do siebie po prawej stronie talerza (skierowane od środka na zegarową czwórkę). Skrzyżowanie noża i widelca na talerzu oznacza, że jeszcze nie skończyłeś jeść – nie musisz zapamiętywać, jak jest po francusku: „proszę nie zabierać mi talerza!”. Voila!

Zdjęcia Olga Khomitsevich, Flickr / Creative Commons

Wybierz się z nami na obóz językowy do FrancjiDowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj