GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

Studia w Wielkiej Brytanii – 6 rzeczy, które trzeba wiedzieć

Studia w Wielkiej Brytanii – 6 rzeczy, które trzeba wiedzieć

Myślisz o studiowaniu na brytyjskiej uczelni? Dobry wybór! Na tamtejszych uniwersytetach nigdy nie będziesz się nudzić – kampusy kipią energii, a nocne życie jest żywą legendą – do tego dochodzi jeszcze renomowana kadra profesorska, w której skład wchodzą najlepsze nazwiska na świecie. Aby pomóc Ci  w wielkim planowaniu, mamy tu listę sześciu rad dotyczących studenckiego życia i systemu edukacyjnego w Wielkiej Brytanii. Musisz je poznać!

1. NA STUDIA APLIKUJEMY PRZEZ UCAS.

Proces aplikacyjny dla studentów zagranicznych aplikujących na studia licencjackie na Wyspach Brytyjskich niewiele różni się od tego dla rodowitych Brytyjczyków. Musisz złożyć swoje podanie przez UCAS – instytucję, która organizuje i reguluje proces aplikacyjny dla kandydatów z całego Zjednoczonego Królestwa. UCAS oblicza wynik na podstawie wyników matury, czy też innego egzaminu końcowego w Twoim kraju. Będzie też potrzebny tzw. personal statement, a więc list motywacyjny, który jest uwzględniany w procesie rekrutacyjnym.

Wprawdzie rok akademicki zaczyna się dopiero jesienią, ale wszyscy aplikujący na wymarzony kierunek powinni skompletować wszystkie dokumenty zawczasu –  już w styczniu tego samego roku. Od tej reguły są wyjątki, jak chociażby przy staraniu się o miejsce na uniwersytecie w Oksfordzie czy Cambridge – tam zgłoszenie trzeba wysłać już w październiku poprzedniego roku. Miejsca na uczelni przyznawane są wiosną i wczesnym latem na podstawie ocen i innych składowych. Warto pamiętać, że, jeśli czekają Cię w tym czasie egzaminy końcowe, decyzja o przyjęciu na studia będzie zależeć od ich wyników – taki warunek nazywamy conditional offer. Jeśli zaś podczas aplikacji masz już wymagane oceny i dokumenty, spokojnie czekaj na wynik rekrutacji. Jeśli boisz się, że nie przyjmą Cię na studia, możesz zgłosić się na listę rezerwową, tzw. clearing. Tym sposobem miejsca otrzymują niektórzy z kandydatów, którym nie udało się dostać na żaden z ich wybranych kierunków.

Aby dowiedzieć się dokładnie, jak przebiega proces aplikacyjny, udaj się na stronę UCAS, www.ucas.com. Znajdziesz tam przydatne filmiki, które dobrze tłumaczą, jak działa cały system.

2. MOŻESZ POPROSIĆ O POMOC

Jeśli wszystko wydaje się nieco zniechęcające lub jeśli nie udało Ci się spełnić wszystkich wymogów (zwłaszcza językowych) – nie panikuj! Istnieje wiele organizacji, które pomogą Ci wybrać i złożyć swoje podanie na Twój wymarzony uniwersytet – nieważne, czy interesuje cię licencjat, magisterka czy doktorat. Mowa o założonych w tym celu specjalnych wydziałach na niektórych uniwersytetach, a także o szkołach językowych, które organizują programy, które podszlifują Twój angielski do odpowiedniego poziomu i pomogą w procesie aplikacyjnym, dzięki czemu zwiększysz szansę przyjęcia na wymarzoną uczelnię

3. WYBIERZ MĄDRZE

Na terenie Wielkiej Brytanii znajdziesz setki uniwersytetów w różnych miastach i miasteczkach – także   ich położenie wpłynie na Twoje wspomnienia ze studiów. Jeśli szukasz tańszych opłat za mieszkanie za cenę chłodniejszego klimatu, udaj się na północ. Jeśli marzy Ci się życie na plaży i nie przerażają Cię koszty i duża liczba studentów, wybierz południową Anglię. Jeśli przepadasz za wielkomiejskim życiem i jesteś w stanie za to sporo zapłacić, najlepszym wyborem jest Londyn. Jeśli zaś szukasz prestiżu i urokliwej atmosfery starego miasta uniwersyteckiego, Oxford czy Cambridge na pewno przypadną Ci do gustu.

A kiedy już poradzisz sobie z procesem aplikacyjnym, zostaniesz przyjęty i wyruszysz do Wielkiej Brytanii, by zacząć szalone nowe życie na uni (jak mówią Brytyjczycy)…

4. …POZNAJ DOBRZE SYSTEM NauCZANIA

Metody edukacyjne na Wyspach Brytyjskich mogą różnić się trochę od tych w Twoim kraju. Tu uniwersytety nakładają duży nacisk na niezależną pracę. Do Ciebie należeć będzie odpowiedzialność za przebieg studiów – z czym wiąże się większa wolność w wyborze kierunków, które Cię interesują. Oceny i egzaminy też mogą nieco się różnić – oprócz tego, że za oceny służą litery alfabetu: A, B, C, etc. (A to najlepsza ocena), możesz się też spodziewać (i tu znowu od najlepszej) tzw. First grade, 2:1, 2:2, a także Third – ta ostatnia będzie oznaczać, że ledwo co udało Ci się zdać! Powyższe oceny dotyczą esejów, egzaminów, a także dyplomu.

5. ZANURZ SIĘ W KULTURZE WIELKIEJ BRYTANII…

Przygotuj się na biegłe opanowanie angielskiego! Życie i studia w Wielkiej Brytanii to idealny sposób, by zasmakować brytyjskiej kultury i języka angielskiego, którym to nie tylko będziesz się posługiwać na zajęciach, ale także i poza uniwersytetem, od świtu do zmierzchu – w Twojej nowej, międzynarodowej grupie znajomych! Przykładowo, The London School of Economics może się poszczycić studentami pochodzącymi z ponad 140 krajów – możesz więc liczyć na spotkania z ludźmi z całego świata.

6. …I WSZYSTKIM TYM, CO OFERUJE!

Brytyjscy studenci zwykli dużo czasu spędzać na zakupach – od książek do gadżetów elektronicznych, co tłumaczy, dlaczego są uwielbianymi klientami. Firmy i sklepy próbują natomiast zwabić studentów za pomocą prezentów i kuponów rabatowych. Posiadanie legitymacji studenckiej zapewni Ci ogromne zniżki na niemal wszystko – od ciuchów, przez podróżowanie, po meble. Na wielu uniwersytetach spodziewaj się imprez dla nowych studentów podczas pierwszych tygodni nauki – tam też znajdziesz dużo ciekawych i darmowych niespodzianek.

Chociaż nie tak łatwo o najlepsze okazje. Jeśli chodzi o książki, zawsze możesz szukać podręczników z drugiej ręki, a także wymieniać się nimi ze swoimi znajomymi albo sprzedawać zaraz po użyciu, by częściowo zwróciły Ci się wydane pieniądze (tylko pamiętaj, by po nich nie pisać – mają być w idealnym stanie, kiedy zdecydujesz się ich pozbyć!). Odwiedzaj bibliotekę tak często, jak tylko zechcesz – wiele książek możesz wypożyczyć, w związku z czym ominie Cię wizyta w sklepie i wydawanie kolejnych pieniędzy.

Studia za granicą w Wielkiej BrytaniiDowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj