GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

Samotne podróżowanie – poradnik dla początkujących

Samotne podróżowanie – poradnik dla początkujących

Na każdą osobę, która preferuje podróżowanie w pojedynkę, przypada dwadzieścia, które wolałyby raczej przejść się po żarzącym się węglu. Dla tych drugich idea podróżowania solo kojarzy się z jedną wielką niewiadomą. Jeśli jednak jesteś zainteresowany samotnym wyruszeniem w drogę, zapamiętaj: podróżowanie w pojedynkę nie jest aż tak straszne, trudne czy niemożliwe, jak się wydaje. Tak naprawdę, jeśli tylko dobrze się przygotujesz, będzie to przygoda Twojego życia.

GDZIE I KIEDY JECHAĆ

Zaplanuj wszystko | Zanim wyruszysz w drogę i kupisz pierwszy bilet, usiądź i pomyśl spokojnie, na jakiego typu wyprawę chcesz się zdecydować. Wyobraź sobie siebie w miejscu, w którym chciałbyś się znaleźć. Gdzie jesteś? Może w nadbrzeżnym miasteczku, kosmopolitycznym mieście jak Londyn czy Sydney, a możesz wędrujesz przez Kanadę? Próbujesz tradycyjnych japońskich potraw, studiujesz za granicą czy podróżujesz rowerem przez Włochy? Innym pomysłem jest zrobienie listy krajów, które chciałbyś zobaczyć i podkreślenie tych, na widok których serce zaczyna Ci szybciej bić. To najczęściej oznacza, że właśnie tam masz się wybrać.

Zdecyduj kiedy | W następnym kroku zastanów się, kiedy możesz wyjechać. Jeśli coś Cię ogranicza (np. studia lub praca), znajdź pozytywne strony sytuacji. A co, jeśli możesz podróżować tylko zimą? Podróżowanie poza sezonem jest znacznie tańsze.

POZNAWAJ NOWYCH LUDZI

Otwieraj się na nowych ludzi | Dla większości podróżujących solo najwięcej obaw budzi wizja samotności. Jasne, część podróży spędzisz  we własnym towarzystwie, ale prawda jest taka, że będą to tylko chwile i to zazwyczaj wtedy, kiedy będziesz potrzebował czasu tylko dla siebie. Jeśli tylko zapragniesz poznać kogoś, nie martw się, będziesz miał ku temu mnóstwo okazji. Zacznij od szukania noclegu na takich stronach jak Couchsurfing (gdzie miejscowi goszczą za darmo przyjezdnych) lub wynajmij pokój na stronie Airbnb.

Studiuj za granicą | Jeśli poznawanie nowych ludzi jest na Twojej liście rzeczy do zrobienia, dobrym pomysłem mogą być studia albo krótki kurs za granicą. Może chciałbyś nauczyć się języka obcego, nurkowania, gotowania, tańca lub fotografowania? Angielskiego można się uczyć na całym świecie! Wyobraź sobie, jak siedzisz w jednej ławce z nowymi przyjaciółmi w Australii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Południowej Afryce lub na Malcie! Taki kurs językowy to jeden z ciekawszych sposobów na to, by poznać ciekawych ludzi, zazwyczaj w podobnym wieku i o zbliżonych zainteresowaniach. A może zdecydujesz się na salsę w Kolumbii, gotowanie w Tajlandii, surfing w Australii, taekwondo w Korei Południowej? Oprócz korzyści, jakimi są nowe znajomości, poznasz jak własną kieszeń nowe, ciekawe miejsca.

PAKOWANIE SIĘ

Podstawową rzeczą, kiedy wybierasz się w długą podróż, jest lekki bagaż. Jeśli będziesz poza domem miesiąc albo i więcej (co teraz brzmi zupełnie niewiarygodnie!), będziesz musiał stale się przemieszczać. Lekki bagaż zdecydowanie Ci to ułatwi. Zastanów się, co powinieneś spakować do bagażu podręcznego, a o resztę się nie martw. Przekonasz się, że nie ma rzeczy niemożliwych.

Wybieraj to, co najważniejsze | Od przyborów higienicznych do elektroniki, bądź selektywny i zabierz ze sobą rzeczy, bez których się nie obejdziesz. Jeśli chodzi o ubrania – spakuj się na tydzień, tylko upewnij się, że ciuchy możesz w miarę dowolnie dopasowywać. W przypadku środków higienicznych, zabierz wersje mini, tak czy siak będziesz musiał je dokupić, szczególnie jeśli wyjeżdżasz na dłużej (to samo dotyczy ciuchów). Nie zabieraj ze sobą tony gadżetów elektronicznych. Obecnie świat jest bardzo dobrze skomunikowany, na swojej drodze znajdziesz pełno kawiarni i hosteli z Wi-Fi. Jeśli planujesz studiować za granicą, rozważ zabranie ze sobą laptopa, a jeśli podróżujesz z miejsca na miejsce, prawdopodobnie wystarczy Ci smartphone albo mały tablet.

I pamiętaj: nie wybierasz się na Marsa. Nawet jeśli zapomniałeś czegoś zabrać z domu, np. ładowarki do telefonu, przyborów toaletowych, lekarstw bez recepty, czy ubrania – wszystko możesz kupić na miejscu.

TRANSPORT

Jedną z zalet podróżowania w pojedynkę jest możliwość zmiany celu podróży w każdym momencie, bez potrzeby konsultowania tego z grupą czy osobą, z którą podróżujesz. Pociągi, autobusy i samoloty będą Twoimi środkami transportu. Aby wybrać najkorzystniejszy, pomyśl o tym, jak ważne są dla Ciebie komfort i elastyczność.

Wsiądź do pociągu (byle jakiego…) | Pociągi, szczególnie w Unii Europejskiej, oferują wygodne krótko i długodystansowe połączenia. Ceny pojedynczych biletów wzrastają z dnia na dzień, lepszym rozwiązaniem jest zakup biletu Eurail albo Interrail (Eurail przeznaczony jest dla obywateli spoza UE). Podróżowanie pociągiem jest także możliwe w Azji, Australii i w wielu innych miejscach. By zasięgnąć informacji na temat połączeń kolejowych na całym świecie, podejdź do wirtualnego okienka Seat 61.

Weź autobus | Dogodne połączenia autobusowe typu „wsiądź i wysiądź” (hop on/hop off, jazda na jednym bilecie), odnajdziesz np. w Europie, Australii i Nowej Zelandii. To kolejna dobra opcja do podróżowania przez kilka regionów, czy nawet krajów. Zaletą takiego autobusu jest fakt, że to Ty decydujesz jak długo chcesz zostać w danym miejscu, zanim zdecydujesz się na kontynuowanie podróży. Z drugiej strony, autobus zatrzymuje się jedynie na wybranych przystankach, co oznacza, że miejsce do którego się udajesz, niekoniecznie znajduje się w rozkładzie jazdy (sporo firm oferuje rozwiązania „wsiądź i wysiądź”, Google pomoże Ci je odnaleźć. Wpisz w wyszukiwarkę „hop on off bus” + kraj, którym jesteś zainteresowany i porównaj ceny i serwis).

Samolot | Kolejną dobrym rozwiązaniem jest samolot. W Europe odnajdziesz całą siatkę tanich lotów oferowanych przez m.in. EasyJet, Ryanair, Wizzair czy Vueling. Aby porównać ceny biletów wystarczy skorzystać z np. z Skyscanner, Momondo, czy Kayak. Zaletą takiego podróżowania jest oszczędność czasu, choć transport na lotnisko, odprawa i przejście przez strefę bezpieczeństwa, może zabrać Ci tyle samo czasu, co podróż pociągiem. Największym minusem latania, szczególnie tanimi liniami lotniczymi, jest brak elastyczności w zmianie daty wylotu i brak możliwości zwrotu koszty podróży na wypadek rezygnacji z biletu. Dlatego zastanów się dobrze, gdzie i kiedy chcesz lecieć. Co więcej, w przeciwieństwie do autobusu i pociągu, linie lotnicze wprowadziły limit bagażu, który możesz wziąć na pokład. Unikniesz problemów, podróżując z lekkim bagażem podręcznym.

BEZPIECZEŃSTWO

Kwestie bezpieczeństwa budzą największe obawy podczas samotnego podróżowania. Choć większość krajów jest tak samo bezpieczna jak Twój, a ludzie, których poznasz, na pewno będą bardzo pomocni i przyjaźnie nastawieni. By nieco Cię uspokoić (i Twoich rodziców), pamiętaj, że zachowanie bezpieczeństwa, gdy jesteś w drodze, nie jest takie trudne, jeśli tylko będziesz postępował zgodnie z następującymi wskazówkami:

Daj znać bliskim, gdzie jesteś | Jeśli studiujesz lub żyjesz na stałe za granicą, podaj rodzinie swój adres, zapisz go w notesie czy telefonie i miej zawsze pod ręką. Pamiętaj, by zapoznać swoich bliskich z przybliżonym planem podróży i informować o jakichkolwiek zmianach, jeśli zdecydujesz się ich dokonać będąc już w drodze.

Miej na oku wartościowe rzeczy | Nie obnoś się z biżuterią, aparatem i innym wartościowym sprzętem elektronicznym. A najlepiej, byś w ogóle ich ze sobą nie zabierał. Kiedy podróżujesz, trzymaj pieniądze i inne wartościowe rzeczy przy sobie (ale nigdy w kieszeniach!). Nie zostawiaj swojego plecaka czy walizki bez opieki lub, jak to się zazwyczaj robi, na siedzeniu obok. Nie chcesz przecież skupiać na sobie uwagi kieszonkowców.

Rozdziel pieniądze | Nigdy nie noś ze sobą wszystkich swoich pieniędzy i kart kredytowych. Zostaw przynajmniej jedną kartę płatniczą w swoim pokoju i weź ze sobą tylko tyle gotówki, by wystarczyła Ci na cały dzień. Zrób kopię paszportu, kart kredytowych i innych dokumentów, wyślij na swoją skrzynkę mailową i do swoich bliskich, aby były w bezpiecznym miejscu. Obie te proste rady zaoszczędzą Ci czasu i zdrowia psychicznego, na wypadek, gdybyś potrzebował kopii dokumentów w trakcie podróżowania.

Nie narażaj się na niepotrzebne niebezpieczeństwo | Kiedy jesteś w swoim rodzinnym mieście raczej nie chodzisz ciemnymi uliczkami w nieznanej dzielnicy, prawda? Niebezpiecznych miejsc i sytuacji można łatwo uniknąć poprzez podejmowanie przemyślanych decyzji i ufanie własnemu instynktowi. Zmniejszysz niepotrzebne ryzyko, jeśli nie będziesz zostawiał swoich drinków bez opieki. Nie zwiedzaj też samotnie miasta nocą. Obserwuj miejscowe zwyczaje, to jak ludzie się ubierają i zachowują może ci wiele powiedzieć o danym miejscu. Nie chodź też nigdzie z nieznajomymi, ale to pewnie wiesz od swojej mamy.

Przemierzaj świat z EF - samemu lub z przyjacielemDowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj