GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

15 angielskich skrótów, które powinieneś znać

15 angielskich skrótów, które powinieneś znać

Każdy lubi zakodowany język, a akronimy, skróty są idealnymi narzędziami, by komunikacja była szybsza i zabawniejsza, szczególnie jeśli piszemy na smartfonie. Jeśli chodzi o angielski, nie da się ich uniknąć.

Podajemy 15 najczęściej spotykanych, który każdy kto mówi po angielsku powinien znać.

Ale najpierw krótka ściąga:

  • Skróty (abbreviations)  są jak sama nazwa wskazuje skróconą wersją słowa i czasem kończy je kropka (np. accomm. dla accommodation, tj. zakwaterowanie lub adj. dla adjective: przymiotnik).

  • Akronimy są wymawialne w całości, więc czyta się je jak nazwę własną, a tworzy poprzez pierwsze litery każdego słowa w danej frazie (np. NASA – National Aeronautics and Space Administration).

  • Skrótowiec literowy jest wymawiany litera za literą, np. ONZ (Organizacja Narodów Zjednoczonych, ang. UN – United Nations). Ciekawostka: rodzajnik “the” jest dodawany przed skrótowcem, ale nie przez akronimem, np. “I’m an interpreter at the UN”(Jestem tłumaczem przy ONZ) albo “I have an interview at NASA” (Mam rozmowę o pracę w NASA).

1. RSVP – Please reply (proszę odpowiedz)

Tak jak wiele rzeczy, skrót ten pochodzi od francuskiego, RSVP oznacza “Répondez s’il vous plait”. Zobaczysz go najczęściej na zaproszeniach na ślub czy na inne przyjęcia. I tak: odpowiedz koniecznie. Panna młoda będzie wiedziała ile filetów z łososia zamówić.

2. ASAP – As soon as possible (tak szybko jak to możliwe)

“Can you get it ASAP?” zobaczysz w mailu od szefa. W zależności od projektu może to oznaczać albo i nie powód do paniki. Tak czy siak, nie masz za dużo czasu do namysłu.

3. AM/PM – przed południem (rano) i po południu

Jest ogromna różnica między piątą rano a piątą po południu, a te małe skróty mają nam w tym pomóc. Pamiętaj, żeby ich nie używać jeśli posługujesz się zegarem 24-godzinnym (6 PM to to samo co 18:00) i pamiętaj, by poprawnie nastawić budzik. Alarm, który zadzwoni o 7 PM nikomu już nie pomoże!

4. LMK – Let me know (daj mi znać)

W sytuacjach nieformalnych, pośród znajomych idealne zakończenie wiadomości. LMK oznacza, że oczekujesz potwierdzenia albo dodatkowych informacji.

5. BRB – Be right back (zaraz wrócę)

Czasami kiedy jesteśmy z kimś na czacie coś innego wymaga naszej uwagi, to może być dzwonek do drzwi, kot który chce być wypuszczony na zewnątrz czy wzmożona chęć na kawę. Nic się nie martw, zostaw swojemu znajomemu krótką wiadomość BRB.

6. DOB – Date of birth

“What IS my DOB?” (Jaka jest data mojego urodzenia?) pewnie się zastanawiałeś pierwszy raz gdy to zobaczyłeś. Brzmi trochę jak źle dobrane ubranie albo rodzaj lekarstwa. Więc jak już wiesz każdy ma DOB. Prawdopodobnie świętujesz ją co roku z olbrzmią ilości tortu, lodów i śmiesznych trójkątnych czapeczek.

7. CC/BCC – Carbon copy/blind carbon copy (DW: do wiadomości)

Mimo tego, że skróty odnoszą się do daty maila to nazwa wywodzi się od czasów analogów, kiedy to kopie robiło się przy użyciu papieru węglowego. Szybka rada: kiedy dodajesz ludzi do rubryki “CC” pamiętaj, że inni mogą zobaczyć (can clearly see) kto jeszcze otrzymał maila (i nie odpowiadaj do wszystkich, chyba że NAPRAWDĘ tego chcesz).

8. TBA/TBC- To be announced/To be confirmed (będzie ogłoszony/będzie potwierdzony)

Pamiętasz to zaproszenie na ślub, na które masz RSVP ASAP? Bądź uważny jeśli impreza ma być TBA czy pan młody TBC. To oznacza, że panna młoda jeszcze nie ma wszystkiego zorganizowanego!

9. ETA – Estimated time of arrival (przewidywany czas przyjazdu)

“See you on Tuesday, ETA 9 PM.” (Do zobaczenia we wtorek, przewidywany czas przyjazdu 21:00). Możesz to zobaczyć kiedy ktoś kto podróżuje nie jest pewien o której przyjedzie.

10. TGIF – Thank God it’s Friday (dzięki Bogu jest piątek)

Śpiewane przez pracowników na całym świecie w każdy piątek po południu.

11. FOMO – Fear of missing out (strach, że Cię coś ominie)

Wraz z weekendem może Cię napaść FOMO. Wyobraź sobie: jesteś zaproszony na imprezę, ale nie za bardzo chce Ci się iść. A jednocześnie wiesz, że będzie dobra zabawa i możesz żałować, że się nie zdecydowałeś. I mocno się głowisz, co by tu zrobić.

12. IMO – In my opinion albo IMHO – In my humble opinion (moim zdaniem albo moim skromnym zdaniem)

Cóż, każdy z nas ma opinię na jakiś temat, w taki sposób możesz ją wyrazić.

13. N/A – Not available/Not applicable (niedostępny/nie dotyczy)

Użyj kiedy wypełniasz papiery i jakaś sekcja nie dotyczy Ciebie.

14. AKA – Also known as (alias, inaczej zwany, znany jako)

Ten skrót używany jest, by odnieść się do czegoś lub kogoś co ma inną nazwę, najczęściej przezwisko jak np. brat może nazywać swoje nowo narodzone rodzeństwo (“This is Eddy, aka “the poop machine”) albo jak Chile odnosi się do gwiazdy piłki nożnej, Alexisa Sancheza, aka ‘El Niño Maravilla’.

15. DIY – Do it yourself (zrób to sam)

Ludzie, którzy lubią robić coś sami zamiast zatrudniania kogoś do tego istnieją na różnych płaszczyznach życia. Od naprawy elektryki przez renowację mebli po generalny remont domów. Jak sobie możesz wyobrazić projekty DIY mogą zakończyć się sporym bałaganem!

Podróżuj razem z EF!Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj

Odkrywaj świat i ucz się języka za granicą

Dowiedz się więcej