Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
Menu

7 angielskich słów, których nikt już nie używa

7 angielskich słów, których nikt już nie używa

Rzadko kiedy język jest tak lingwistycznie zakręcony jak angielski, który jest pełen zapożyczeń z innych języków i cały czas ewoluuje, by brzmieć jeszcze bardziej wyrafinowanie (np. zachowując XVIII wieczną francuską pisownię i wymowę). Dwa główne angielskie dialekty: brytyjski i amerykański zapożyczają od siebie słowa, kosztem innych, które w ten sposób mogą popaść w zapomnienie. Jaka szkoda! Podajemy listę 7 słów, które powinniśmy natychmiast zacząć używać:

1. Facetious

Wymawiane: “fah-see-shuss”, słowo określa kogoś, kto nie bierze czegoś na poważnie, co paradoksalnie jest poważne. Nie wiem czy można wytłumaczyć to w inny sposób.

2. Henceforth

Wymawiane: “hentz-forrth” – ładne słowo na powiedzenie „odtąd, od tego momentu”. Brzmi wyszukanie, prawda?

3. Ostentatious

No dobrze, to słowo może być akurat jeszcze czasem używane, choć większość ludzi nie wie co oznacza (albo jak się je pisze, o zgrozo). Wymawiasz: “oss-ten-tay-shuss” i oznacza, że ktoś ostentacyjnie czymś się chwali, np. wozi się super drogim samochodem, albo nosi markowe ciuchy tylko dlatego, że są markowe.

4. Morrow

Słowo pochodzi od staroangielskiego/niemieckiego słowa „morgen” i średnioangielskiego „morwe” razem genialne „morrow”, które jest prekursorem „tomorrow” (dosłownie: „to the morrow”). Czyli, dzień po jutrze, aby zrobić wrażenie na swoich znajomych możesz powiedzieć „on the morrow”.

5. Crapulous

Świetne słowo, antonim przymiotnika „fantastycznie, bajkowo”, używa się go, kiedy komuś jest niedobrze z przejedzenia, idealny opis mojego życia.

6. Kerfuffle

Słowo wywodzi się prawdopodobnie ze szkockiego lub irlandzkiego, wymawia się: “curr-fuff-ull” i określa kogoś, kto robi zamieszanie bez większego powodu. Nie udawaj, że nie rozumiesz.

7. Obsequious

Jeśli patrzysz na to słowo i myślisz: „Co?!”, to wiedz że wymawia się je: „obb-see-kwee-uss” i używa się go, kiedy jest ktoś jest miły i pomocny aż do przesady. Uwaga: słowo jest zaraźliwe, przez cały dzień będzie chodziło Ci po głowie. Uprzedzałem.

 

Ucz się angielskiego z EF!Dowiedz się więcej

Udostępnij ten artykuł

Latest post from Języki