GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

Oktoberfest – kompletny przewodnik

Oktoberfest – kompletny przewodnik

Ach, nadszedł wyjątkowy czas w roku, kiedy można całymi dniami pić piwo – Oktoberfest! Zanim spakujesz Dirndl i Lederhosen i wybierzesz się do Monachium, zapoznaj się z naszym niezrównanym przewodnikiem, tak, by być w pełni gotowy na największy tego typu festiwal na świecie!

CO TO JEST OKTOBERFEST?

Oktoberfest odbywa się we wrześniu w monachijskim Theresienwiese ( w skrócie Wies’n_)._ Tego roku trwa od 17 września do 3 października, Święta Zjednoczenia Niemiec. Festiwal odbywa się w 14 różnych namiotach, które mogą pomieścić od tysiąca do 4 tysięcy ludzi. Każdy namiot ma swój charakterystyczny styl, polecamy zajrzeć do więcej niż jednego. Koniecznie musisz zobaczyć Löwenbräu-Festhalle, Hofbräu-Festzelt oraz Augustiner-Festhalle_._ Tradycją jest odwiedzenie festiwalu co najmniej trzy razy: z rodziną, przyjaciółmi i ze znajomymi z pracy. Każdy może wejść na teren festiwalu, ale tylko ci powyżej 16 roku życia mogą pić.

KIEDY SIĘ WYBRAĆ?

Oktoberfest jest praktycznie zawsze zatłoczony, a szczególnie w tygodniu otwarcia. Jeśli chcesz mieć wokół siebie trochę mniej ludzi, przyjdź w ostatni weekend września. Jeśli jesteś fanem kostiumów i tradycji, przyjdź w ciągu weekendu. Dzień otwarcia festiwalu (sobota) uświetniają parady wozów i artystów jadących na rampach w tradycyjnych strojach, podczas gdy druga niedziela festiwalu raczy koncertami tradycyjnej bawarskiej muzyki.

JAK SIĘ UBRAĆ?

Miejscowi ubierają zazwyczaj tradycyjne stroje zwane Tracht’n_._ Kobiety chodzą w kolorowych sukniach (znane jako Dirndl), a mężczyźni w skórzanych spodniach (Lederhosen) i kapeluszach. Oczywiście nic nie jest obowiązkowe, choć specjalne przebranie zostanie docenione przez miejscowych.

CO DO PICIA?

Piwo, oczywiście. Wszystkie serwowane rodzaje pochodzą ze znanych monachijskich browarów, takich jak Paulaner i Augustiner. Jeśli nie lubisz ulubionego napoju Niemców, zawsze możesz sięgnąć po inne trunki, w tym bezalkoholowe oraz wino i cydr.

CO DO JEDZENIA?

Oktoberfest oferuje fantastyczne jedzenie i powinieneś spróbować tyle dań, ile tylko możesz. Zacznij od tradycyjnego Wiesn-Hendl (grillowanego kurczaka) oraz Brezn (ogromnego precla). Potem sięgnij po Steckerl Fish (rybę na patyku) i _Weisswurs_t (kiełbasę). Jeśli wciąż jesteś głodny, polecam Ochsenbraterei, gdzie dostaniesz pieczonego woła albo Schweinshaxe (golonkę wieprzową). Na deser spróbuj słodkich bułek, piernika, czy tradycyjnych ciast, moje ulubione to Apfelstrudel (niemiecka szarlotka).

CO WZIĄĆ ZE SOBĄ?

Wstęp na teren festiwalu jest wolny. Jedyny wyjątkiem jest namiot Oide Wies’n – w historycznej części Oktoberfest, który oferuje wyjątkową podróż w czasie do tradycyjnego sposobu picia piwa i jedzenia. Będziesz musiał uiścić niewielką opłatę (4 euro). Upewnij się, że zabrałeś ze sobą gotówkę, karty płatnicze nie są akceptowane. A ile powinieneś wziąć? To zależy ile chcesz wypić i zjeść. Zazwyczaj Maß piwa (litr) kosztuje ok. 11 euro, a jedzenie do 20 euro. Także wypadałoby wziąć ok. 50 euro na osobę. W ten sposób, zawsze będziesz miał trochę pieniędzy na kolejne stoiska i tradycyjne pamiątki, takie jak słynne olbrzymie piernikowe serce, które zobaczysz dosłownie wszędzie.

By zapewnić bezpieczeństwo podczas festiwalu, otoczono go wysokim płotem, do środka można się dostać korzystając z 15 oficjalnych wejść. Pomaga to organizatorom regulować napływ ludzi. A to oznacza, że wpuszczają tylko ograniczoną liczbę, więc przyjdź odpowiednio wcześnie, unikając ruchliwych dni (weekendy). Pamiętaj, że nie można wnosić dużych toreb i plecaków, które można oddać do schowka (drogie panie, nie martwcie się, torebki są dozwolone).

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

Pomimo tego, że nie ma problemu, by wybrać się na festiwal bez uprzedniej rezerwacji (szczególnie jeśli nie szalejesz za piwem, jesteś mniejszą grupą czy nie irytuje Cię stanie w kolejce). By dokonać bezpośredniej rezerwacji w jednym z namiotów (nie rób tego za pomocą innych stron internetowych, takich jak ebay, gdyż rezerwacja zostanie automatycznie odrzucona) weź się za to odpowiednio wcześniej. Rezerwacji można dokonać już w grudniu (tak, dobrze przeczytałeś!), a największe i najpopularniejsze namiotu są rezerwowane bardzo szybko. Pamiętaj, że możesz zarezerwować stolik do 10 osób. Nie ma żadnej opłaty, ale będziesz musiał wykupić vouchery na jedzenie i picie, które możesz potem wykorzystać, minimalna kwota to 20 euro.

Dodatkowa rada: największe namioty są zazwyczaj rezerwowane bardzo szybko. Jeśli nie jesteś rannym ptaszkiem, dostaniesz miejsce w małym namiocie albo o dziwnej porze (godziny wieczorne są najbardziej oblegane).

ETYKIETA OKTOBERFEST

Nie upijaj się**.** To może brzmieć dziwnie, kiedy wokoło leje się piwo, ale dobrze jest znać swoje granice, dla bezpieczeństwa własnego i innych.

Nie bądź niegrzeczny. Jeśli źle się zachowujesz i jesteś głośny, ochrona może Cię wyrzucić z namiotu, a może nawet z festiwalu.

Nigdy nie tańcz na stołach. Ławki są dozwolone, ale jeśli chcesz pozostać w namiocie nie wchodź na stół!

Nie zabieraj ze sobą kufla. Wiem, kufel brzmi jak idealna pamiątka, ale przy wyjściu stoi ochrona, która przeszukuje torby. Jeśli znajdą kufel, będzie to uznane jako kradzież i będziesz miał kłopoty.

KILKA NIEZBĘDNYCH ZWROTÓW

Tak, Niemcy mówią po angielsku, ale zawsze dobrze jest znać trochę słownictwa przydatnego podczas Oktoberfest. Przygotowałam kilka niezbędnych zwrotów, które warto zapamiętać, nie tylko po to, by zaimponować miejscowym, ale by poznać nowych ludzi i wtopić się w tłum zamawiając picie i jedzenie.

Jak mogę się dostać na Oktoberfest? Wie komme ich zum Oktoberfest?

Gdzie są namioty piwne? Wo sind die Bierzelte?

Gdzie są toalety**?** Wo sind die Toiletten?

Czy ten stolik jest wolny? Ist dieser Tisch frei?

Ile to kosztuje**?** Wie viel kostet das?

Czy macie menu po angielsku**?** Haben Sie eine englische Menükarte?

Poproszę jedno/dwa/trzy/cztery/pięć piw**!** Ich hätte gerne ein/zwei/drei/vier/fünf Maß Biere bitte!

Więcej piwa proszę**!** Noch ein Bier bitte!

Na zdrowie**!** Prost! or Prosit!

Często usłyszysz tradycyjne bawarskie zwroty typu: „Oans, zwoa, g’suffa!” („Jeden, dwa do dna!”) i “Zicke zacke, zicke zacke, hoi hoi hoi” (poprzedzone „Prosit”, jest najzwyczajniejszym okrzyk radości).

Dziękuję! Danke!

Do następnego roku**!** Lass uns nächstes Jahr wieder herkommen!

I tak po prostu, jesteś gotowy by zanurzyć się w bawarskiej (piwnej) przygodzie na Oktoberfest! Baw się dobrze!

Spełniaj marzenia z EF!Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj