Kursy językowe

Kursy językowe dla seniorów

Kursy językowe dla seniorów
4.9
1972
(1 972 ocen)
4.9

Jak dorośli mogą nauczyć się języka szybciej? Ucz się języka, gdy jesteś młody, jest to łatwiejsze niż wtedy, gdy będziesz starszy. Jest to jedna z najczęstszych rad, jakie słyszymy, jeśli chodzi o naukę języka. Jak bardzo jest ona prawdziwa?

Znajdź program

EF Wyjazdy językowe za granicę

EF Wyjazdy językowe za granicę

50+ years
2-24 weeks
Zainwestuj w siebie i wyjedź na kurs językowy za granicę dla dorosłych w wieku 50+. Korzystaj z urozmaiconych lekcji językowych i atrakcji dopasowanych do Twoich zainteresowań.
EF English Live

EF English Live

18+ lat
Online
Dostęp do lekcji z nauczycielem w dowolnym czasie, miejscu, poziomie. EF English Live to największa szkoła internetowa.
Kierunek: Studiuj online z każdego zakątka świata.
Hult EF Corporate Education

Hult EF Corporate Education

Face-to-face, online i za granicą
Przygotuj się na pracę przyszłości korzystając z naszych innowacyjnych, zorientowanych na wyniki programów. Zaufały nam już tysiące firm z całego świata.
Kierunek: Trening online z dowolnego miejsca na świecie.

Kursy językowe dla seniorów

Istnieją pewne aspekty nauki języka obcego, które przychodzą nam łatwiej, kiedy jesteśmy młodzi. Chociażby możliwość naturalnego nabycia zagranicznego akcentu. Zdecydowanie prościej osiągnąć poziom native speakera w młodym wieku.

Z roku na rok jest to coraz trudniejsze, gdyż po okresie dojrzewania w mózgu zachodzą nieodwracalne zmiany. W najmłodszych latach ukształtowany zostaje również nasz aparat mowy. Później jest praktycznie niemożliwe przystosowanie naszej krtani do wymawiania niektórych głosek, których nie nauczyliśmy się za młodu. Jednakże znaczy to po prostu tyle, że dorośli muszą skupić swoją naukę na nieco innych elementach językowych i przyjąć inną miarę jako swoje kryterium sukcesu.

Innym czynnikiem jest po prostu czas. Dzieci mają więcej czasu, aby poświęcić się nauce. Dla nich zajęcia w ławie szkolnej to praca na pełen etat i to przez kilka lat. Niewielu dorosłych ma możliwość poświęcenia takiej ilości czasu na naukę języka obcego. Przeważnie w późniejszym wieku są oni skupieni na karierze czy własnych potomkach.

Ostatnim czynnikiem, który sprawia, że młodzież może uczyć się języków szybciej, jest brak strachu. Młodzi ludzie są bardziej otwarci na nowe sposoby uczenia się i łatwiej przezwyciężyć im lęk przed popełnieniem błędów. Pomyłki są naturalną częścią procesu uczenia się i tym, co pomaga ludziom odkrywać nowe obszary języka. Dzięki temu, że popełniamy błędy, szybciej uczymy się mówić płynnie i wyrażać nasze myśli bardziej dokładnie. Strach przed popełnieniem błędów powoduje często blokadę u dorosłych. Osiągają oni jedynie poziom średniozaawansowany i nie są w stanie dokonać dalszych postępów z obawy przed ośmieszeniem się.

Biorąc to wszystko pod uwagę, jak można sprawić, by osoba dorosła uczyła się języka równie szybko jak dziecko? Odpowiedź jest prosta. Wykorzystując swoje mocne strony.

Po pierwsze, dorośli uczniowie mają zwykle mocną motywację do nauki. Czy jest to szansa na lepszą pracę i wzrost zarobków, podróże po świecie czy po prostu hobby, posiadanie określonych celów przychodzi dorosłym znacznie łatwiej. A do jasnych celów zdecydowanie prościej jest dążyć.

Inną korzyścią z bycia dorosłym studentem jest posiadanie wypracowanej strategii uczenia się. Jeśli wiesz, jakim typem ucznia jesteś i jakie sposoby uczenia się są dla Ciebie najefektywniejsze, łatwiej Ci będzie nauczyć się nowych rzeczy. Swoją strategię wypracowałeś przez lata i wielokrotnie miałeś możliwość jej przetestowania, więc wiesz, co będzie skuteczne a co nie.

Nauka angielskiego dla dorosłych i seniorów

Dla osób uczących się języka angielskiego w celach biznesowych znajomość tematyki jest kluczem do sukcesu. Młodsi uczniowie, którzy chcą nauczyć się języka angielskiego w biznesie, często cierpią z bardzo prostego powodu – nie posiadają wystarczającej wiedzy ogólnej. Nie potrafią zrozumieć danych wyrażeń po polsku, więc trudniej im przychodzi nauka ich angielskich odpowiedników. Muszą równocześnie poznawać świat biznesu w dwóch językach. Dla dorosłych pojęcia biznesowe są powszechnie znane i często używane, więc nauka angielskiego w biznesie przychodzi im z łatwością.

Choć mózg dorosłego funkcjonuje inaczej niż umysł dziecka i nie jest możliwe stosowanie tych samych strategii nauki, w obu przypadkach bazuje się na podobnych schematach. Można chociażby wykorzystać techniki grywalizacji czy nauki poprzez zabawę. Często się także spotyka model nauki poprzez rywalizację lub nagradzanie postępów. Wiele elementów wykorzystywanych w edukacji dzieci można z powodzeniem przenieść na grunt osób starszych. W ten sposób ludzki umysł będzie się uczył szybciej, gdyż odnajdzie w pamięci stare schematy.

Po uwzględnieniu wszystkich argumentów staje się jasne, że osiągniecie pewnego wieku nie przekreśla naszych możliwości na naukę języka obcego. W rzeczywistości, bycie dorosłym w wielu przypadkach jest przewagą, którą warto dobrze wykorzystać. Kursy językowe dla seniorów są coraz bardziej popularne właśnie dlatego, że zaczęto dostrzegać potencjał w innych sposobach nauki. Wybranie odpowiednio przystosowanej do wieku strategii pomoże osiągnąć zamierzone cele w nauce języka obcego.

W EF posiadamy odpowiednie podejście do każdej grupy wiekowej. Jeśli chcesz nauczyć się języka obcego wybierz program dopasowany do swoich potrzeb.

Dlaczego EF?

Zaufanie

EF Education First to światowy lider edukacji językowej z ponad 50-letnim doświadczeniem.

Poznawaj

Ucz się ze studentami z ponad 100 krajów.

Personalizuj

Odkryj świat dzięki naszym programom w ponad 50 miejscach na całym świecie

Osiągaj

Naucz się szybciej i bardziej kompleksowo dzięki Metodzie EF.

EF w każdym zakątku świata

Nasze własne szkoły i biura na całym świecie zapewniają wyjątkową obsługę klienta.

Globalne akredytacje

Nasza metoda nauki i podejście do nauczania są rozpoznawane na całym świecie.