GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

Rzuciłeś studia, i co dalej?

Rzuciłeś studia, i co dalej?

Byłeś świetnie przygotowany, by brylować na uczelni. Wszystko szło zgodnie z planem, aż tu nagle stało się coś nieprzewidzianego, i wszystko trzeba zacząć od początku. Bez znaczenia czy zostałeś zmuszony, by zrezygnować, czy zrobiłeś to dobrowolnie, prawdopodobnie jesteś nieco zagubiony i nie wiesz co masz robić. Zanim schowasz się pod pierzyną, zarzekając się, że już z nikim nie będziesz rozmawiać, pamiętaj, że nie jesteś pierwszą osobą, której to się zdarzyło, ani też ostatnią. I kiedy będziesz czuł się na aucie, to wcale nie musi być tak źle. Wielu znanych przedsiębiorców, biznesmenów i pracowników nie skończyło studiów, co nie zmienia faktu, że z sukcesem wyrabiają sobie pozycję zawodową.

Podajemy 10 porad, jak można wrócić na właściwe tory szybciej.

1. ODDYCHAJ

Tak właśnie: wdech i wydech, wdech i wydech. Jeśli zaczniesz panikować skup się na chwili obecnej. Może to brzmieć zbyt prosto i dość głupio, zmiana i niepokój z nią związany jest idealnym momentem na ćwiczenie skupienia. Dzięki temu, zaczniesz być świadomy własnych myśli, co sprawi, że skoncentrujesz się i uspokoisz. Opanuj natłok myśli, galopujących w różnych kierunkach.

2. DOCEŃ KAPITAŁ, KTÓRY ZGROMADZIŁEŚ

Nawet jeśli nie ukończyłeś studiów, czas spędzony na uczelni nie jest zmarnowany. Pomyśl tylko jak bardzo zagubiony byłeś, kiedy zaczynałeś studia. A teraz? Nauczyłeś się życia z daleka od domu, przełamywania lodów z ludźmi, których nie znasz, szukania informacji, gotowania, orientacji w nieznanym terenie. I parę innych rzeczy. To są osiągnięcia, z których zdecydowanie możesz być dumny!

3. WYRUSZ W DROGĘ

Wyciągnij paszport z szuflady – świat czeka na Ciebie otworem! Podróżowanie sprawi, że uciekniesz od regularnego życia, odetniesz się od pytań rodziny i znajomych typu: co dalej? i otworzysz się na doświadczanie nowych kultur, próbowanie ciekawych potraw, podziwianie widoków. Gdzie powinieneś pojechać? Szukaj inspiracji na blogach, mediach społecznościowych, rozmawiając ze znajomymi, bazgrając w zeszycie, albo po prostu zakręć globusem i zatrzymaj palcem w przypadkowym miejscu. Nie ma lepszego resetu od kilku tygodni (albo miesięcy!) przerwy.

4. NAUCZ SIĘ JĘZYKA

Studiowanie wymaga czasu i poświęcenia. Co prawda, teraz nie możesz skupić się nad studiowaniem wiedzy na uniwersytecie, ale to nie oznacza, że nie możesz uczyć się w ogóle. Nauka języka jest świetnym sposobem na dobre wykorzystanie czasu przy okazji planując przyszłość. Zapisując się na kurs językowy poznasz nowych ludzi, postawisz przed sobą cel, odkryjesz na nowo dyscyplinę w swoim życiu i nauczysz się niesamowicie ważnych rzeczy, które przydadzą Ci się w przyszłości na studiach lub w karierze zawodowej. A jeszcze lepszym pomysłem jest połączenie kursu językowego z podróżowaniem, poprzez zapisanie się na kurs za granicą. Znajdziesz mnóstwo ciekawych możliwości, by zgłębiać: chiński, arabski, hiszpański, niemiecki i francuski.

5. PO PROSTU UCZ SIĘ!

Fotografia, gotowanie, programowanie, grafika komputerowa, szycie, stolarka, wspinaczka po skałach, surfing, muzyka itd. Zapisz się na kurs – jakikolwiek! – by podnieść się na duchu, odzyskać pewność siebie i postawić sobie nowe wyzwania. Kto wie, być może w międzyczasie odkryjesz swoją ukrytą pasję.

6. ODKURZ SWOJE STARE HOBBY

W natłoku obowiązków w szkole średniej czy na uniwersytecie, hobby często idzie w odstawkę. To zrozumiałe, że potrzebujesz czasu na pisanie wypracowań i uczenie się do egzaminów, choć życie bez zainteresowań jest nieciekawe i nijakie. Teraz masz nareszcie czas, by wszystko nadgonić. Powrót do starego hobby może być świetnym sposobem na spędzenie miło czasu, przegrupowanie sił i przemyślenie możliwych rozwiązań.

7. ZAŁÓŻ WŁASNĄ FIRMĘ

Wszystkie kursy, które zdecydowałeś się wziąć i hobby, które przywróciłeś do życia pobudzą Twoją kreatywność. Czemu by nie wziąć w karby tę energię i połączyć z odrobiną przedsiębiorczych umiejętności? Wow! Właśnie zostałeś dumnym właścicielem nowego pomysłu na mały biznes! Bez znaczenia czy opiera się on na byciu freelancerem, sprzedawaniu ręcznie robionych wyrobów, planowaniu wydarzeń kulturalnych, a może na czymś kompletnie innym. Są setki blogów i forum internetowych, które pomogą Ci wyklarować Twój pomysł na biznes i znaleźć klientów. To niekoniecznie jest szybki proces, ale z czasem i poświęceniem możesz pracować na część, lub też cały etat, tylko dla siebie!

8. ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

Znajdź powód, by poczuć dumę udzielając się wolontariacko w ważnej sprawie. Jest mnóstwo organizacji charytatywnych i pomocowych, które potrzebują wsparcia. Wybór jednej z nich jest Twoim pierwszym zadaniem. Zacznij od swojej największej pasji. Być może są to prawa zwierząt, ochrona środowiska, edukacja, walka z ubóstwem, albo odnalezienie lekarstwa na chorobę. Wolontariusze są potrzebni w ich rodzimym mieście, kraju czy też za granicą. Niektóre organizacje oferują długoterminowe projekty, co oznacza, że możesz żyć i pracować w innym kraju przez kilka tygodni lub miesięcy.

9. ROZGLĄDAJ SIĘ ZA PRACĄ

Zarabianie pieniędzy wpływa pozytywnie na poczucie niezależności, a to sprawi, że poprawi się Twoja pewność siebie. Zaktualizuj swoje CV (nie zapomnij dodać umiejętności, które nabyłeś na uniwersytecie, pracy wolontariackiej, czy grup zainteresowań, do których należysz) i do dzieła! W zależności od rodzaju stanowiska, które szukasz, możesz aplikować przez agencje rekrutacyjne, albo samodzielnie. Dodatkowa rada: jeśli szukasz pracy w gastronomii, czy w handlu, menadżerowie spojrzą na Ciebie przychylnie, jeśli osobiście pojawisz się w sklepie czy restauracji, by się im przedstawić.

10. POROZMAWIAJ Z DORADCĄ ZAWODOWYM

Jeśli odczuwasz potrzebę powrotu na uczelnię, zastanów się nad wizytą u doradcy zawodowego. Pomoże Ci postawić cele na przyszłość i zdecydować, który kierunek będzie do Ciebie pasował. Nigdy nie jest za późno, by spróbować jeszcze raz!

Podróżuj razem z EF!Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj