GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

Jak szybko nauczyć się języka: 4 proste sposoby

Jak szybko nauczyć się języka: 4 proste sposoby

Marzą Ci się studia w Hiszpanii, objazdówka samochodem po Stanach Zjednoczonych, albo surfing na Hawajach? I, aby spełnić te plany, postanowiłeś zapisać się na kurs językowy? Dobry wybór! Nauka w klasie nigdy do mnie nie przemawiała. Zawsze, gdy siedzę w ławce i próbuję zapamiętać nowe słówka, myślę sobie: nie ma mowy, nie dam rady. Po co mi to? Przecież to się nie przyda w prawdziwym życiu. Nauka języka obcego nigdy nie przychodziła mi łatwo. A potem postanowiłam nieco zmienić podejście do nauki. Znalazłam cztery proste, wręcz banalne porady, które stopniowo wprowadzałem do swojego życia. Nie wszystko na raz oczywiście. Najważniejsza jest systematyczność. Chcesz poznać moją tajemnicę? Już się robi!

Wszystko, co warte jest osiągnięcia, wymaga poświęcenia. Zapamiętaj: podane przeze mnie techniki nie są żadną krótkotrwałą magiczną sztuczką. By zobaczyć, jak bardzo są efektywne, jedyne co musisz zrobić to regularne ich używać. Gotowy?

1. rozmawiaj z prawdziwymi ludźmi

Od kiedy nauczyliśmy się spędzać czas przed ekranem komputera czy telefonu, mamy wrażenie, że wszystkiego można nauczyć się bez potrzeby bezpośredniej interakcji z innymi ludźmi. Chcesz zdobyć tytuł magistra? Zapisz się na kurs online. Potrzebujesz sprawdzonego przepisu? Wygoogluj go. Chcesz nauczyć się języka obcego? Ściągnij odpowiednią aplikację. To prawda, że internet może pomóc w przyswojeniu nowego słownictwa i nabraniu pewności siebie. Ale, jeśli planujesz potem rozmawiać z żywymi ludźmi na ulicy, całą naukę będziesz musiał zaczynać od początku. Musisz rozmawiać z ludźmi, którzy posługują się danym językiem jako rodzimym.

A teraz, kiedy już sfrunąłeś z obłoków, nie martw się. Rozmawianie z obcokrajowcem nie musi być wcale trudne i straszne. Postaraj się znaleźć w Twoim mieście osobę, której mógłbyś zaoferować wymianę językową i pogadać na przykład nad filiżanką kawy. Albo zapisz się na konwersacje językowe przez internet. Jeśli chcesz połączyć naukę z interesującym doświadczeniem, wybierz się za granicę, by całkowicie zanurzyć się w języku obcym. Cokolwiek planujesz osiągnąć zacznij, zanim będziesz na to w pełni gotowy. Inaczej ta chwila nigdy nie nadejdzie. Pamiętaj, że języki są stworzone do tego, by rozmawiać.

2. wprowadzaj w życie nowe słowa tak szybko, jak to możliwe

Sporo osób, które uczą się języka obcego, skrzętnie notują długą listę nowych słówek w zeszycie. I to tylko po to, by ich nigdy nie użyć. Robienie notatek podczas zajęć jest dobry zwyczajem, ale niestety nie wystarcza. Jak to mówią: uczyć się a nauczyć się – to wielka różnica. Następnym razem, kiedy usłyszysz egzotyczne słowo, nie tylko je zapisz, ale też przy najbliższej okazji postaraj się je użyć w tak wielu sytuacjach, jak to tylko możliwe. Wypowiedz je głośno, użyj w zdaniu, utwórz od niego rzeczownik, czasownik i przymiotnik. Zapytaj o to słówko swoich znajomych, którzy władają biegle językiem, którego się uczysz. Ta technika pozwoli umieścić nowe słownictwo w codziennym kontekście. I zapamiętasz je znacznie szybciej.

3. zadawaj dużo pytań

Nie zachowuj się jak kujon, który siedzi cichutko w pierwszej ławce i nic się nie odzywa. Nauczyciele uwielbiają uczniów, którzy zadają mnóstwo pytań. Nie wiesz, o co pytać? Sporządź listę ogólnych zagadnień na końcu zeszytu i nie wahaj się po nie sięgnąć podczas lekcji. Pamiętaj, dobre pytania rozwiewają największe wątpliwości.

Kilka przykładów:

  • Jaki jest rzeczownik/czasownik/przymiotnik od tego słowa?

  • Czy to słowo jest używane w codziennych sytuacjach, czy raczej w formalnej rozmowie?

  • Czy możesz zaproponować jakieś synonimy/antonimy?

  • Czy to słowo ma to samo znaczenie w Chile/Hiszpanii/Hondurasie? (jeśli danym językiem mówi się w różnych krajach).

Jeśli nie zapisałeś się na żaden kurs językowy, nie martw się. Opublikuj swoje pytania na forum (spróbuj Wordreference.com), wyszukaj w Internecie albo poproś znajomego, który biegle włada danym językiem, o pomoc.

4. zacznij od tego, czego najbardziej potrzebujesz

Wyobraź sobie, że właśnie znalazłeś się w Madrycie. Zwarty i gotowy do rozpoczęcia nowego semestru i poznawania nowych ludzi. Pomyśl, o czym najprawdopodobniej będziesz rozmawiać. Założymy się, że nie będziesz zagłębiać się w długie i głębokie dyskusje na temat polityki. By dobrze zacząć pierwsze tygodnie za granicą, pomyśl o sytuacjach, w których prawdopodobnie się znajdziesz. Na przykład: „zgubiłem się” (zagadnienia do nauki: jak zapytać o drogę, komunikacja miejska, poznawanie różnych miejsc w mieście). „Jestem głodny” (zagadnienia: zamawianie jedzenia, zakupy w supermarkecie). „Chciałbym kogoś poznać” (zagadnienia: prowadzenie rozmowy na temat rodziny i przyjaciół, zadawanie pytań). Skup się na słownictwie, którym jesteś zainteresowany. Ułatwi to znacznie sprawę!

Naucz się języka szybciej z EFDowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj