Wynik z TOEIC

Twój wynik z egzaminu TOEIC będzie uzależniony od tego, który z egzaminów wybierzesz. Bardziej popularny TOEIC Reading & Listening jest oceniany w skali od 10 do 990 - obie części egzaminu otrzymują taką samą wagę. Jeśli przystępujesz do TOEIC Speaking & Writing, ten egzamin jest oceniany w skali od 10 do 400 - również tu obie części egzaminu otrzymują taką samą wagę. Czas oczekiwania na wyniki z egzaminu TOEIC to od 7 do 15 dni od daty egzaminu.

Wskaźniki odniesienia wyników

Jeżeli przystąpiłeś do egzaminu TOEIC, aby ubiegać się o pracę, tak jak wiele osób to czyni, będziesz musiał zdecydować, po uzyskaniu wyników, czy Twój wynik TOEIC wzmocni Twoje CV, czy też nie. Jeśli umieścisz na swoim CV słaby wynik z egzaminu TOEIC, który mógłby negatywnie wpłynąć na Twoją aplikację, to w takim przypadku lepiej wcale go tam nie umieszczaj.

Jaki wynik z egzaminu TOEIC uważa się za wysoki? Zależy to w dużej mierze od kraju, w którym ubiegasz się o pracę i wymagań na dane stanowisko. Większość wybiera egzamin Listening & Reading TOEIC do celów zawodowych. Wynik 900 lub wyższy jest uważany za wysoki wynik w prawie wszystkich przypadkach i dla prawie wszystkich zawodów. Z zasady na swoim CV powinieneś umieścić wynik z TOEIC, jeśli uzyskałeś co najmniej 900 punktów. Wynik z egzaminu TOEIC na poziomie 900 i więcej jest klasyfikowany przez twórców egzaminu jako najwyższy poziom biegłości w języku angielskim w kontekście zawodowym.

Inne przypadki

Jeśli ubiegasz się o pracę, która nie wymaga znajomości języka angielskiego, każdy wynik z egzaminu TOEIC powyżej 785 punktów warto wpisać na swoje CV. Wynik ten świadczy o tym, że potrafisz używać języka angielskiego w miejscu pracy i sprawi, że Twoja aplikacja będzie się wyróżniać. Jednakże, jeśli w ogłoszeniu o pracę wymaga się biegłej znajomości języka angielskiego, nie należy umieszczać wyniku poniżej 900 punktów. Lepiej jest w tym przypadku nie uwzględniać w ogóle wyniku z egzaminu TOEIC, ponieważ wynik pomiędzy 785 a 900 osłabi Twoją aplikację. Jeśli Twój wynik z egzaminu TOEIC jest niższy niż 785, nie umieszczaj go na swoim CV.

Rzadziej zdarza się, że do egzaminu TOEIC Speaking & Writing przystępują osoby z powodów zawodowych, ale jeśli tak się stanie, wynik egzaminu TOEIC na poziomie 360 punktów lub więcej plasuje Cię w najwyższym przedziale biegłości. Każdy wynik powyżej 360 punktów na pewno powinien być zamieszczony na CV, ale upewnij się, że jest to wynik z wersji Speaking & Writing, a nie Reading & Listening, ponieważ 360 punktów to bardzo niski wynik w odniesieniu do tej wersji egzaminu TOEIC.