Cambridge English

Cambridge English Language Assessment, dawniej Cambridge ESOL, jest organizacją odpowiedzialną za pakiet egzaminów Cambridge English oraz egzamin IELTS, we współpracy z British Council. Jest to organizacja non-profit z siedzibą w Cambridge, w Anglii.

Historia

Cambridge English został założony w 1913 roku i jest związany z Uniwersytetem Cambridge. W momencie powstania, Cambridge ESOL miał w swojej ofercie tylko jeden egzamin - CPE, który trwał 12 godzin. Upłynęło jeszcze 20 lat zanim wprowadzono drugi egzamin Cambridge English. Od tego czasu pakiet egzaminów Cambridge wzbogacił się o kilkanaście egzaminów, z których każdy specjalizuje się albo pod kątem konkretnego typu ucznia (dzieci, młodzież itp.), albo pod kątem poziomu znajomości języka angielskiego (początkujący, średnio zaawansowani itp.) lub pod kątem danej dziedziny (prawo, finanse itp.). Specjalizacja każdego z egzaminów jest głównym czynnikiem odróżniającym egzaminy Cambridge English od innych standaryzowanych egzaminów z języka angielskiego. Cambridge English wyróżnia się również tym, że wydawane certyfikaty nie tracą ważności. W przypadku wielu egzaminów z języka angielskiego uzyskane wyniki są ważne tylko przez 2 lata od daty egzaminu.

Współpraca

Organizacja Cambridge English uczestniczyła w opracowaniu Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (CEFR), standardu stosowanego w całej Europie do opisu znajomości języków obcych. Wszystkie egzaminy Cambridge są zgodne z CEFR. Cambridge English ściśle współpracuje z British Council w zarządzaniu egzaminami IELTS, a w ostatniej dekadzie zawarł porozumienie z Uniwersytetem Michigan w celu rozwijania egzaminów z języka angielskiego w USA.